A’dan Z’ye Üzüm Çekirdeği

Ne yazık ki bizler toplum olarak, bize yararlı olan pek çok şeyin hayatımızdaki kullanım alanını kısıtlıyoruz… Meyvelerin kabuklarından, ve çekirdeklerinden kurtulduktan sonra onları tüketmeyi tercih ediyoruz. Oysa, meyvelerin kabukları, sadece meyveleri dış etkilerden korumakla kalmaz, güneşle; ve toprakla meyvenin içinden daha çok haşırneşir olur. Meyve çekirdeklerinin ise her birinde bir ağaç gizlidir… Neden tüm bunları düşünmez; ve çöpe atarız? Üzüm çekirdeği de çöpe atılanlardan bir tanesidir… Ülkemizde bolca yetişen, elimizin altında çok miktarda bulunan üzüm; ve ondan elde edilen çekirdeği neden değerlendirmeyiz? Üzüm çekirdeğini nasıl değerlendireceğimizi bile bilmiyoruz öyle değil mi? Bu yazımızda sizlere, üzüm çekirdeği ne işe yarar, üzüm çekirdeğinin faydaları, eğer varsa üzüm çekirdeğinin zararları, üzüm çekirdeğini kimler kullanmalı?… gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız…

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Her şeyin öncesinde unutmamalısınız ki, üzüm çekirdeğinin içeriğinde yoğun miktarda antioksidan etki bulunmaktadır. Bu nedenle bizler, serbest radikallerden korunur, kanserojen etkileri vücudumuzdan atmayı olanaklı kılarız.

Damarlarda meydana gelmesi muhtemel hasarların önlenmesini olanaklı hale getiren üzüm çekirdeği aynı zamanda hipertansiyonu, kalp krizini, ve felç riskini de azaltma özelliği göstermektedir.

Varis ve diyabet tedavisine katkı sağlayan üzüm çekirdeğinin faydaları arasında, göz sağlığının, özellikle katarakt gibi bazı hastalıklara karşı korunmasından da söz etmek gerekmektedir. Eğer sürekli bilgisayar başında bulunan birisi iseniz, bu durumun göz sağlığınızı tehdit etme riski, üzüm çekirdeği kullanımı ile en aza indirgeniyor.

DNA hasarının önlenmesine katkı sağlayan üzüm çekirdeği kanser etkisinin gündeme gelmesi riskini azaltıyor.

Üzüm çekirdeğinin cilde faydaları da saymakla bitmeyecek kadar fazla. Kollajen oluşumunu güçlendiren üzüm çekirdeği sayesinde, cildin yaşlanma etkileri geciktiriliyor, ve cildin daha canlı görünmesi olanaklı hale getiriliyor. Bundan dolayı da, üzüm çekirdeğinin cilde faydalarından yararlanmak adına, kozmetik sektöründe, merhem yapımında sıklıkla kullanıldığını belirtmemiz gerekiyor.

Damar sertliğini önleyen üzüm çekirdeğinin faydaları arasında, iltihabik etkenleri ortadan kaldırmak, romatizmal belirtilerin azalmasını sağlamak, ağrıyı azaltarak, alerjik problemleri ortadan kaldırmak gibi unsurlardan da söz etmemiz gerekiyor.

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Var Mı?

Tamamen doğal bir kaynak olan üzüm çekirdeğinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Günde bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği tüketebilir, ya da çekirdekli siyah kuru üzümden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Kurutulmuş haldeki üzüm çekirdeğini döverek un haline getirip, keklerinizin içerisine dahi ekleyebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeğini Kimler Kullanmalı?

Varis, diyabet, hemoroit, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, yaşlanmaya bağlı görme problemleri yaşayanlar, beden gücünün yerinde olmadığını düşünenler, damarlarında sorun bulunanlar, cildinde renk solgunluğu, cansızlık, kırışıklık artması… gibi sorunlar yaşayanlar, kalp krizi geçirme riski, daha önceden kanamaya bağlı felç problemi, vücudunda ödem, ya da şişlik gibi şikayetleri bulunan herkes, üzüm çekirdeğini korkmadan tüketebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası