A’dan Z’ye Argan Yağı

Son günlerde, bu anlamda yapılan televizyon programlarının da artış göstermesi dolayısı ile, özellikle kadınlar, ciltleri, saçları, tırnakları için, şifalı bitkiler, ve bitkisel yağlardan; ve bunların faydalarından daha fazla yararlanmaya başladılar. Günümüzün en popüler bitkisel yağları arasında ise argan yağından söz etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, argan yağının faydaları, argan yağının cilde faydaları, argan yağının saça faydaları, argan yağının tırnaklara faydaları ile birlikte, argan yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olan, argan yağı kullanımı ile ilgili detaylı bilgileri aktarmaya çalışacağız… İsterseniz zaman kaybetmeden, bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Argan Yağının Cilde Faydaları

Eğer yaşınız biraz ilerlediyse, kadınsanız, ya da, eliniz, ya da yastığınız ile cildiniz arasında bir yakın temas sürekli olarak söz konusu oluyorsa, cildinizde yer yer kırışıklıklar başlamış demektir. Bu durum, sık kilo alıp vermek durumunda da yaşanabilir. İşte eğer böyle bir probleminiz varsa, argan yağını kullanabilirsiniz, ve böylelikle, cildiniz daha sıkı bir hal alarak, kırışıklıklarınızın azalması durumu söz konusu olur.

Ergenlik döneminde iseniz, ya da yeni doğum yapmışsanız da sivilce, ve akneler cildinizde bol bol kendilerine yer bulabilirler. Bunun için telaş yapmanız gerekmez; çünkü bu durum hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Ama, argan yağı, tüm bu sivilce, ve akne sorunlarının giderilmesinde, size yol arkadaşlığı edebilecek bitkisel yağlar arasında yer almaktadır.

Kış aylarında, cildimiz kurur, çatlaklar oluşur, hatta bu durumun önlemi alınmazsa, bu da kırışıklıklara sebebiyet verebilir. Argan yağının cilde faydaları arasında ise, bu durumun önlenmesi adına, cildi yumuşatan etkisinden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Cilt yaşlanması, genellikle hücrelerin harabiyetinden kaynaklanır. Bu durumun nedeni bazen sigara dumanı, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları olabilirken, bazen de, size bağlı, stres, yanlış, ve yetersiz beslenme gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Argan yağı kullanırsanız, hücrelerin yenilenmesi daha kolay olacağından, cilt yaşlanmasının geciktirilmesi söz konusu olabilir.

Herhangi bir nedene bağlı olarak gerçekleşen cilt tahrişleri, ya da iltihaplı yaraların giderilmesinde, argan yağının cilde faydalarından yararlanabilirsiniz.

Özellikle makyaj yaparken, kapatıcı kullanmanızı gerektiren göz altı kırışıklıklarınız var ise, argan yağı bu noktada da size önemli yardımlar sağlamaktadır.

Hamilelik döneminde, karın bölgesinde oluşan çatlakların giderilmesi için de bitkisel yağlar arasında yer alan argan yağını kullanabileceğiniz gibi, cilt tipi ayrımı gözetmeksizin, hem yağlı, hem de kuru ciltlerde argan yağı kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Cilt İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Eğer argan yağı kullanımını yüzünüz için gerçekleştirecekseniz, ilk olarak cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyin, ardından da ılık su ile durulayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. Daha sonra parmaklarınızın ucuna bir kaç damla argan yağı damlatın. Parmaklarınızı birbirine sürerek argan yağını ısıtıp, sonra da cildinize yumuşak hareketler ile uygulayın. Bu uygulamayı, istediğiniz herhangi bir saatte gerçekleştirebilirsiniz. Ve etkisini de çok kısa bir zaman içerisinde görürsünüz.

Argan yağı kullanımını vücut için, örneğin hamilelik çatlaklarının önlenmesi için gerçekleştirecekseniz, bunu duş sonrası gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Argan yağını avuç içinize almalı, avuçlarınızı birbirine sürerek yağı ısıtmalı, ardından da vücudunuza yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. Sonrasında yıkanması gereken bir yağ olmadığını, ve vücutta yapışkanlık hissi bırakmayacağını da belirtmekte fayda var…

Argan Yağının Saça Faydaları, Saç İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır, Argan Yağının Tırnaklara Faydaları, Tırnak İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır —>

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası