Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere adaçayı hakkında bilgilerden söz ederek, adaçayı ne işe yarar, adaçayı nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Böylece, adaçayının faydalarından hem maksimum düzeyde yararlanmış olacaksınız, hem de, adaçayı kullanımı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bileceksiniz… Adaçayı deyip geçmeyin, erkeklerin gereğinden fazla kullanması zararlıdır; çünkü östrojen hormonu salgılamaktadır… Şimdi gelin bu bitkiyi yakından tanıyalım…

Adaçayı Nasıl Kullanılır?
Adaçayı Ne İşe Yarar?

• Adaçayının faydaları arasında yer alan ilk etki, ağızdaki kötü bakterileri yok etmesi, ve ağız kokusunu gidermesidir. Bunun için, dişlerinizi fırçalamanın sonrasında, günde sadece bir kere dahi olsa adaçayı gargarası yapmanız yeterlidir. Her gün adaçayı gargarası hazırlamak zor geliyorsa, bunun da bir çözümü var: bir kere hazırlamış olduğunuz adaçayı gargarasını, ağzı kapalı bir kap içerisinde üç gün bekletmenizde hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Bu nedenle, hazırlayıp lavobonun yanına bırakabilir; ve gerektiğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

• Bademcik iltihapları, faranjit; ve boğaz enfeksiyonşarı için de oldukça etkili bir bitki olan adaçayını, bir ay boyunca, günde bir çay bardağı olmak kaydı ile içmek gerekir. Aynı zamanda, adaçayı gargarasının da düzenli olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Peki, biraz önce de sözünü ettiğimiz adaçayı gargarasını nasıl hazırlarsınız? Bir bardak kaynamakta olan su içerisine bir tatlı kaşığı adaçayı atıp, bitkinin; ve suyun içerisinde bulunduğu kabın ağzını kapatarak karışımı kısık ateşte 10 dakika kaynatın; ve sonrasında hemen bitkiyi su içerisinden süzün. Bunun sonrasındaki bilgiler, biraz önce anlattığımız gibidir; yani, adaçayı gargarası 3 gün boyunca bozulmadan saklanabilir; ve günde en az bir kere, dişlerin fırçalanmasından sonra kullanılması önerilir.

Adaçayını alırken güvendiğiniz aktarlara gitmeli, ve yabani olmayan adaçayı almayı tercih etmelisiniz. Ancak bundan tam olarak emin olamıyorsanız, poşet çay şeklinde, paketlenmiş olarak satılan adaçayını marketlerden alabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz gargara uygulaması için herhangi bir sıkıntı olmamakla birlikte, 12 yaşından küçük çocukların; ve hamile kadınların, hamileliklerinin ilk 3 ayında; ama eğer düşük tehlikesi varsa hiç bir şekilde adaçayı içmemesi gerektiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

• Adaçayının faydalarını aktarmaya devam ederken, diş eti çekilmelerini önlemesi, ve, dişlerdeki çay – kahve lekelerini gidermesinden de söz etmek gerekir. Bu bilgiden çok kişi haberdar olmasa da, bu etkilerden yararlanmak için yapılması gereken tek şey, dişleri adaçayı yaprağı ile ovmaktan ibarettir.

• Menopoz dönemindeki kadınların çok fazla sıcak basmasına, ve terlemeye maruz kaldıklarını biliyoruz. Bu gibi durumlardan kurtulmak, ve rahatlamak için de adaçayı tüketilebilmektedir. İçerdiği kadınlık hormonları dolayısı ile menopoz dönemindeki kadınların rahatlamasını sağlayan bitki, aynı zamanda salgı bezlerinin önüne geçer; ve aşırı terlemeyi de bu sayede önler.

Adaçayı yağından sitemiz içerisinde daha önce de söz etmiştik. Daha çok acı elma yağı adı ile bilinen adaçayı yağının, bebeklerin gaz problemlerini giderdiğini bilmelisiniz. Bu anlamda dahili değil, harici kullanım gerekmekte olup, yapılması gereken işlem ise basittir: Bebeklerin ayak topuklarına acı elma yağının yedirilmesi etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Ama bu yine de etkili olmadı ise, bir damla adaçayı yağını, bebeğin göbek deliğinin ortalama iki santim altına, masaj yaparak uygulayabilir; ve kısa zamanda sonuç alırsınız.

• Adaçayı yağını, antibakteriyel etkisi için kendi kullanımınıza da sunabilirsiniz. Bunun için, ortalama 15 damla acı elma yağını sıvı el sabununuzun içerisine karıştırmanız yeterli olacaktır.

• Biraz önce adaçayı gargarasını nasıl yapacağınızı anlatmıştık. Aynı uygulamayı hazırlayıp elde ettiğiniz su ile saçlarınızı, banyo sonrasında durulayacak olursanız kepek probleminize veda edebilirsiniz. Bunun yanında, aynı su ile, sivilceli cildinizi silmenizin sonucu olarak, sivilce, ve aknelerinizin geçtiğini de görebilirsiniz.

• Sporzu olmanız dolayısı ile sık sık yaşadığınız kramp problemlerinden şikayet ediyorsanız yapmanız gereken, eşit miktarda adaçayı yağı ile susam yağını karıştırmak; ve söz konusu bölgeye harici olarak uygulamaktır.

• Yaşanılan hastalıkların sonrasında iyileşme süresinin kısa olması, ve bununla birlikte, bağırsak gazları ile hazımsızlık problemlerinin giderilmesi için de adaçayı kullanmayı deneyebilirsiniz.

• Ayaklarınızdaki nasır, ağrı, ve koku problemlerinde, yapacağınız ayak banyosuna adaçayı eklemeniz halinde, söz konusu problemlerin ya hafiflediğini; ya da ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bunun için bir kovaya ılık su koymalı, içerisine Himalaya tuzu; ve adaçayı eklemelisiniz. Ardından ayaklarınızı bu su içerisinde bekletmeniz önerilmektedir.

• Adaçayı sirkesi ile yapacağınız ağız gargarasının da hem ağız ve diş bakımı; hem de kronik faranjite iyi geleceğini belirtmeliyiz. Bunun için adaçayı sirkesini şu şekilde hazırlamalısınız: 250 gram doğal elma sirkesi içerisine 25 gram adaçayı ekleyin; ve cam kabın ağzını kapatarak en az 15 gün bu şekilde beklemesini sağlayın. Bu ölçüleri 1/1 oranında istediğiniz kadar arttırabilir; ve daha çok adaçayı sirkesi de hazırlayabilirsiniz.

• Adaçayı buğusu yaparak, bitkinin antiseptik özelliğinden yararlanabilir, ve havadaki virüslerin öldürülmesini sağlayarak, solunum yolu hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

• İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında aşırı terleme, ve buna bağlı oluşan kokulardan şikayetçi iseniz, size yine adaçayı yağını önermemiz gerekecektir. Banyo sırasında durulama suyuna 6 damla adaçayı yağı ekleyerek, daha az terleyebilir; ve terleme sırasında oluşan kötü kokuları önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, koltuk altı roll-on’unuzun içerisine 5 damla adaçayı ekleyerek daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Adaçayı kullanacak olan tansiyon hastalarının, bu bitkiyi günde bir bardaktan fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, harici kullanımda değil, dahili kullanımda sorun bulunmaktadır. Bebek emziren anneler de, salgı bezlerinin önüne geçerek anne sütünü azaltması dolayısı ile, ve var olan süt ile de bebeğe geçecek olması dolayısı ile adaçayı kullanmaması gerekmektedir. Epilepsi hastalarının da uzak durması gereken bir bitkidir adaçayı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası