Sıcaktan Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Sıcaktan Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Sıcaktan burun kanaması konusu, yaz sıcaklarının gelmesi ile birlikte arama motorlarında sıklıkla araştırılacak. Havaların ısınması, dolayısı ile klimaların açılması ve havanın ısınmakla kalmayıp klimalar sayesinde kuruması insanlarda burun kanamasına neden olabilir. Ancak konu hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemli.

Çünkü burun kanaması eğer sıcak havalara bağlı olarak gerçekleşmiyorsa ya da bu süreçte yanlış bir müdahale yapılırsa kişiler için hayati risk dahi taşıyabilir. Elbette bir insan kendini, sağlık durumunu iyi bilir; tabi aklı başında ve biraz dikkatli ise… Ancak yine de gerektiğinde doktora başvurmak büyük önem arz ediyor.

Burun Kanaması Neden Olur

Sıcaktan Burun Kanaması

Sıcaktan burun kanaması özellikle yaz aylarında çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak bu kanamaların %90 gibi büyük bir kısmı hafif olsa ve kendiliğinden geçse de %10 gibi bir kısmı hipertansiyon ya da kalp damar hastalıklarına bağlıdır. Dolayısı ile hayati risk taşıyabilir. Ve bu nedenle ne zaman doktora gidilmesi gerektiği kişiler tarafından bilinmelidir.

Burun mukozası çok yoğun bir damar ağı ile çevrelenmiş olup,aslına bakılırsa bu ağ dış ortamla sürekli temas halindedir. Dolayısı ile üzerinde jel kıvamında bir sıvı vardır ve damar ağının kurumasını önler. Bununla birlikte alınan havayı nemlendirir, ısıtır ve temizler. Ancak yaz aylarında bu jel kıvamlı sıvı da kurur. Ve burun kanaması bunun sonucunda gerçekleşir.

• Yaşanan burun kanaması çok şiddetliyse
• Nefes almayı zorlaştırıyorsa
• Tekrarlıyorsa
• Kanamayı yaşayan hastada bilinen herhangi bir kan hastalığı varsa
• Kalp damar hastalıkları varsa
• Hasta kan sulandırıcı ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsa
• Herhangi bir travma nedeniyle kanama gelişmişse

Sıcaktan Burun Kanaması

Sıcaktan Burun Kanaması

hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması çok önemlidir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması neden olur sorusunun yanıtlarını sizlerle sitemiz içerisinde daha önce de detaylı olarak paylaşmıştık. Ancak bir kere daha değinmek istersek, kanamanın nedenleri ilk olarak kendi içerisinde lokal ve sistemik olmak üzere ikiye ayrılır. Bu nedenleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Uzun süre burun spreyi kullanımı, burun ameliyatı, yüzme ya da dalış gibi sporlar burun travmasına ve beraberinde burun kanamasına neden olan lokal sebepler arasında yer almaktadır.

• Burun içindeki eğrilikler de kanamaya neden olan lokal sebepler arasında yer almaktadır. Çünkü bu eğrilikler hava akımını bozar. Ve burun içi buna bağlı olarak kurur, kabuklanır ve beraberinde de burun kanaması ortaya çıkar.

• Sıcaktan burun kanaması tansiyonun yükselmesine bağlı olarak gelişit. Havayı kurutan klimalar da burun kanamasının bir diğer sebebi olarak gösterilmektedir. Bu sorun genellikle yaz aylarında ortaya çıkar.

• Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile birlikte saman nezlesi gibi alerjik durumlar da burun kanaması neden olur sorusunun lokal yanıtları arasında yer almaktadır.

• Genizde ya da sinüslerde ortaya çıkan tümörler de burun kanamasına neden olabilir. Ancak bu tür kanamalar genellikle tek taraflı ya da sürekli olur. Veya tekrarlar şeklinde ortaya çıkar.

• Kan hastalığı doğuştan olabilir ya da sonradan gelişir ve kendini pıhtılaşma bozukluğu şeklinde göstermektedir. Ve beraberinde burun kanamasını getirebilir.

• Hormonal nedenler de burun kanamasına sebep olabilir ki hamilelik döneminde bu sorunla sık karşılaşılır. Kan hacmindeki artış, durumun en önemli nedeni olarak gösterilmektedir.

• Hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları da burun kanamasına sebebiyet gösterebilir.

Yaz Aylarında Burun Kanaması Neden Olur?

Yaz aylarında burun kanaması neden olur sorusunun yanıtı şu şekildedir:Burun mukozası sürekli nemlidir. Bu şekilde hava temizlenip ısıtılarak içeri alınır. Ancak yazın sıcak havası ve serinlemek için açılan klimaların havayı kurutması dolayısı ile burun mukozası kurur.

Bu da beraberinde kabuklanmayı getirir ve kılcal damarlardaçatlama söz konusu olur. Yaz aylarında burun kanaması neden olur sorusunun yanıtı bu şekilde gerçekleşmektedir.

Sıcaktan Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Sıcaktan burun kanaması nasıl durdurulur sorusuna yanıt bulmaya çalışırken toplumumuzda şöyle bir yanlış algı bulunmaktadır: Baş burun kanadığında geriye doğru atılır. Ve böylece kanamanın durması sağlanabilir… Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Kan içerden değil, burnunuzdaki kılcal damarlardan gelmektedir.

Dolayısı ile başınızı geri atmanız demek sadece kanın dışarı değil de genzinize doğru akmasına neden olur. Ki bu da çok yanlış bir davranıştır. Boğulmanıza ve öğürmenize neden olabilir. Dolayısı ile bilinenin aksine başınızı geriye doğru değil öne doğru eğmelisiniz. Bu davranışın kanamayı arttırma gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

Sıcaktan burun kanaması nasıl durdurulur sorusu söz konusu olduğunda ilk olarak burnun içi temizlenir. Ardından pamuktan şeritler yapılır ve bu şeritlere ilaç emdirilir. Sonrasında ilaç emdirilmiş pamuk şeritler hastanın burnuna yerleştirilir. Sonrasında ise baş öne eğilir ve burun kanadından basınç uygulanarak kanamanın durdurulması sağlanır ki 2/3 oranında başarı elde edilir.

Daha ciddi kanamalarda daha farklı yöntemler uygulanabilir. Ancak bu gibi yöntemlerin uygulanması için hastanın hemen en yakın sağlık kuruluşuna yönelmesi gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kanama daha ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Ve mutlaka tıbbi müdahale gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.