Sıcak Çarpması Neden Olur? Sıcak Çarpması Nasıl Önlenir?

Sıcak Çarpması Neden Olur? Sıcak Çarpması Nasıl Önlenir?

Sıcak çarpması Hipertermi adı ile tıp dilinde bilinen hastalığın halk dilinde kullanılan ismidir. Genellikle yüksek sıcaklığaya da güneşe uzun süre maruz kalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak tek neden de bu değildir. Yoğun ve uzun süreli fiziksel efor harcanması da bu problemi beraberinde getirebilir. Bazı ilaçların kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir.

Güneş çarpması olarak da bilinmektedir. Durum, vücudun ısı mekanizmasının yetersiz kalması dolayısı ile vücut ısısının ayarlanamaması ve olması gerekenden fazla ısınması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle yaz aylarında gerçekleşen bu durum sonucunda insan vücudunda ısı 40derecenin üstüne çıkar.

Sıcak Çarpması Neden Olur

Sıcak Çarpması

Çok acil tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde insanda beyin, böbrekler, kalp ve kaslara ciddi anlamda hasar verebilir. Hatta sıcağa bağlı gerçekleşen yaralanmaların en ağırının sıcak çarpması olduğunu da söyleyebiliriz. Öyle ki geciken tedavi beraberinde ölüm riskini dahi ortaya çıkartabilir.

Peki bu ciddi problem neden ortaya çıkar? Her şeyin öncesinde yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalmak ya da yorucu fiziksel aktivitelerde bulunmak, sorunun ortaya çıkmasındaki temel nedenlerin başında gelmektedir. Herhangi bir fiziksel aktivite söz konusu değilse, kişi uzun süre sıcak ve nemli ortamda kalmış demektir.

Bu şekilde yaşanan sıcak çarpmasının daha çok yaşlılarda ya da kronik hastalığı bulunan kişilerde gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Ancak söz konusu sıcak çarpmasının bir fiziksel aktiviteye uzun süre maruz kalmak ve bunu sıcak bir ortamda yapmak ya da yine sıcak ortamda çalışmak şeklinde gerçekleşeni herkes için söz konusu olabilir. Daha çok da sıcağa alışkın olmayanlarda ortaya çıkar.

Sıcak Çarpması

Sıcak Çarpması

Çok terlediği halde vücuttan azalan suyu yeterince su içmemesi dolayısı ile yerine koyamayan kişilerde, çok kalın giyinenlerde ya da çok fazla alkol tüketerek vücut ısısını ayarlamayı engelleyen kişilerde de sıcak çarpmasının ortaya çıkması olası bir nedendir.

Sıcak Çarpması Neden Olur?

Sıcak çarpması neden olur sorusunun aslında en temel yanıtı yüksek ısılı ortamda uzun süre kalmak ve hatta bu ortamda fiziksel aktivitede bulunmaktır. Ancak durum her zaman bu şekilde gerçekleşmeyebilir. Ve her insan sıcak çarpması sorununa yönelik risk taşımaktadır. Fakat bazı kişilerin daha riskli olduğunu da söyleyebiliriz.

Genel olarak bakıldığında,merkezi sinir sistemi doğru çalışıyorsa sıcak çarpmasının daha az görülmesi beklenir. Fakat genç yaşta merkezi sinir sisteminin az gelişmesi söz konusu olabilir. 65 yaş üstü kişilerde ise merkezi sinir sisteminde bozulmalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Her iki yaş grubunda da vücutta yetersiz su bulunması söz konusudur.

Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde bu kişilerde sıcak çarpmasının ortaya çıkma riski diğer kişilere göre daha yüksektir. Ancak kişi orta yaşlı da olsa askeri eyleme katılmış ise ya da futbol oynuyorsa veya uzun süreli bir koşuya katılmış ise yine durumdan etkilenmesi söz konusu olabilir.

Eğer mevsim yaz başı ise ve sıcaklıklar bir anda artmışsa, kişiler genellikle sıcak havaya alışkın olmadıkları için sıcak çarpmasına maruz kalabilirler. Bunun yanında sıcak bir yere seyahat edildiğinde de benzer bir durumla karşılaşılır. Dolayısı ile bu gibi durumlarda fiziksel aktivitelerin bir kaç gün azaltılması önerilmektedir.

Sıcak çarpması neden olur sorusuna yanıt verirken şu detaya da değinmeden geçmeyelim: vantilatör kullanarak kendinizi sıcak havalarda biraz daha iyi hissedebilirsiniz. Fakat kapalı alanlarda hem sıcaklığı hem de nemi kontrol eden klimaların kullanılması, sorunun çözümü için çok daha etkin bir yöntem olacaktır.

Kullanılan bazı ilaçlar dasıcak çarpması riskini arttırabilir. Bu ilaçlar vücuttaki su tutma yeteneğini azaltır ve merkezi sinir sisteminin etkilerini azaltabilirler. Tansiyon ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, adrenalini kontrol eden ilaçlar ve kan damarlarını daraltan ilaçlardan birini kullanıyorsanız, sıcak çarpmasına karşı daha dikkatli olmalısınız.

Sıcak Çarpmasının Nedenleri

Sıcak çarpmasının nedenleri sadece bunlarla da sınırlı değil. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarını çözmek için kullanılan ilaçlarla birlikte yasa dışı bazı maddeler de beraberinde sıcak çarpmasına dair yüksek riski getirebilirler.

Akciğer ve kalp hastaları ile birlikte kilolu kişiler ve hareketsiz bir yaşam sürenlerde de bu sorunun ortaya çıkması riski gelişebilir. Bunlara ek olarak sıcak çarpmasının nedenleri arasında daha önce bu sorunu yaşamış olmak da yer almaktadır. Uygun şartlar geliştiğinde problemin yeniden ortaya çıkması muhtemel olur.

Sıcak basması sonucu ortaya çıkacak olan hasarın boyutu, vücut ısısının ne kadar yükseldiğine ve hastanın ne kadar kısa sürede tedavi edildiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer vücut ısısı mümkün olduğunca hızlı düşürülmezse beyin başta olmak üzere diğer organlar şişmeye başlar. Bu durum ise beraberinde kalıcı hasarı getirmektedir.

Unutmamalısınız ki yaz aylarında sıcak çarpması öngörülebilir ve buna yönelik önlemler almak mümkündür. Örneğin öğlen sıcağı olarak bilinen 10:00 – 16:00 saatleri arasına denk gelen zamanlarda dışarı çıkmamak gerekir. Ayrıca açık renk, bol ve hafif kıyafetler kullanmak, vücudun gerektiği gibi soğuyabilmesi açısından büyük öneme sahiptir.

Geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü kullanarak vücudu da güneşyanıklarına karşı korumak gerekmektedir. Geniş spektrumlu, en az SPF15 koruma faktörlü bir güneş kremini vücuda bol miktarda sürmek ve bu işlemi 2 saatlik aralıklarlayapmak önemlidir. Yüzme ya da terleme durumu söz konusu ise süre daha da kısaltılmalıdır.

Güneş Çarpması Nasıl Önlenir?

Güneş çarpması nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında bol sıvı tüketimi de yer almaktadır. Böylece vücutta daha çok su olacak ve dolayısı ile de vücut daha kolay terleyerek kendini soğutabilecektir. Bu noktada terlemek istemiyorsanız terleme botoksu hakkında vermiş olduğumuz bilgileri de gözden geçirebilirsiniz.

Eğer tansiyon, damar, adrenalin ya da psikiyatri ile ilgili ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız, sıcak çarpması nasıl önlenir sorusunun yanıtlarına daha fazla odaklanmalısınız. Park edilmiş araçların içerisinde kalmamak da bu noktada büyük önem arz ediyor. Sıcağa bağlı çocuk ölümlerinde bu durumun çok önemli bir payı olduğunu unutmamalısınız.

Eğer araç gölgeye park edilmiş ve camlar aralık bırakılmış bile olsa arabanın içi 10 dakika içerisinde dışarıdan 6 – 7 derece daha yüksek olabilir. Dolayısı ile bu konuda özellikle dikkatli olmalısınız. İş nedeniyle ağır fiziksel aktivitelerinizi sabah erken ya da akşam üzeri saatlerine bırakmaya çalışın. Günün en sıcak saatlerinde ise hafif işler yapın.

Bunu yapamamanız halinde ise bol sıvı tüketin ve sık sık serin bir yere geçerek dinlenmeye özen gösterin. Buna ek olarak vücudunuzu sıcak havaya alıştırın. Ki bunu yapıncaya kadar bir kaç haftalık zaman harcayabilirsiniz. Alışkın olmadığınız sıcak havalarda olabildiğince az fiziksel aktivite gerçekleştirin.

Tüm bunlara ek olarak çalıştığınız ortamda sıcak çarpması gelişmesi halinde, bu durumun giderilmesine yönelik tıbbi araç ve birimlerin ortamda mevcut olduğundan emin olun. Aksi halde riskli bir ortamda çalışmayı göze almış olursunuz. Ve pek çok kişinin, sadece ekmek parası kazanmak adına bu durumu kabullenmek zorunda olduğunu biliyoruz.

Ancak unutmayın ki herhangi bir beyin kanaması ya da felç riskinizin gelişmesi halinde hiç bir şekilde çalışma olanağı elde edemez, uğrunda ter döktüğünüz ekmek parasını kazanamazsınız. Ve bu gibi hastalıkların tedavisi zor olduğu gibi yüksek miktarda giderlere de neden olmaktadırlar. Adımlarınızı bu bilgiler ışığında atmanızı öneriyoruz. Sitemiz içerisinde bu konuda farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.