Serinlemek İçin Ne Yapılır? Ev Çok Sıcak Nasıl Serinletilir?

Serinlemek İçin Ne Yapılır? Ev Çok Sıcak Nasıl Serinletilir?

Serinlemek için ne yapılır? Yaz aylarının en çok sorulan soruları arasında yer alıyor. Çünkü hava sıcaklıkları o kadar yüksek ki çok fazla terliyor; beraberinde de vücudumuzda su ve mineral kayıpları yaşıyoruz. Bunun sonucunda ise çarpıntı, nefes almakta zorlanmalar, baş ağrısı ve baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği… gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalıyoruz.

Dolayısı ile serinlemek için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak aslında hepimiz için hayati öneme sahip. Fakat bazılarımız sağlığına, bazılarımız gençliğine güveniyor. Kimilerimiz için ise yapılması gerekenlere ayıracak zaman bulmak önemli bir problem. Fakat hiç de esgeçilmemesi gereken bir durumla karşı karşıyayız aslında.

Serinlemek için ne yapılır sorusunun yanıtlarını bilir ve basit bir kaç önlem alırsanız belki de hayatınızı kurtarabileceğinizi unutmamalısınız. Pek çok insanın tansiyonu sıcak havalar nedeniyle yükseliyor. Yüksek tansiyon sonucunda ise beyin kanamasından felce kadar pek çok sorunla karşılaşabiliyorlar.

Serinlemek İçin Ne Yapılır?

Serinlemek için ne yapılır? Yanıtlar maddeler halinde şu şekilde:

Ev Çok Sıcak Nasıl Serinletilir

Serinlemek İçin Ne Yapılır

• Gün içerisinde 11:00 – 16:00 saatleri arasında evinizden ya da iş yerinizden dışarı çıkmamaya özen gösterin.

• Klima kullanırken uyarıları dikkate almayı unutmayın. Klimanın tam karşısında oturmayın. Sıcaklığı 24 derecenin altına düşürmeyin.

• Bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Tükettiğiniz sıvıların özellikle soğuk ve su olmasına dikkat edin. Maden suyu ve kefir gibi vücut için yararlı içeceklerden de vücudunuzu mahrum etmeyin.

• Yiyeceklerinizin hafif ve sulu olmalarına dikkat edin. Çok baharatlı, yağlı ya da şekerli besinlerden yaz sıcaklarında olabildiğince uzak durun. Tuz alımını kısıtlamayın ancak aşırıya da kaçmayın. Çünkü aşırı sıcakların yüksek tansiyon sebebi olması gibi tuz da yüksek tansiyona neden olmaktadır. Ancak vücudun da susuz bırakılmaması gerekir.

• Dışarıya çıkacağınız zamanlarda güneş kremi kullanmaya çalışın. Açık renk kıyafetler tercih edin. Şapka ve güneş gözlüğü gibi sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacak şeyleri kullanmayı da kesinlikle ihmal etmeyin.

• Ağır sporlar yapmaktan kaçının. Terleyerek zayıflamak gibi bir amacınız varsa bile bunu açık havada ya da klimalı ortamlarda yapın. Ya da zayıflama hedeflerinizi kış aylarına saklayın.

• Sık aralıklarla, ılık su ile duş alın. Ayrıca çeşmeden akan soğuk su ile başınızı ıslatın, yüzünüzü yıkayın; ayaklarınıza da soğuk su dökmeyi ihmal etmeyin. Suyun soğukluğunun sizi üşütecek kadar fazla olmamasına da özen gösterin.

• Park halindeki, kapı ve camları kapalı araçların içerisinde uzun süre kalmayın. Çocuklarınızı da bir kaç dakikalığına dahi olsa arabaya kilitleyip bir yere gitmeyin.

Güneş çarpması konusunda dikkatli ve bilinçli olun. MaviBoncuğum içerisinde sizleri sahip olmanız gereken konularda olabildiğince bilinçlendirdiğimizi de unutmayın ve bizi takip edin.

Serinlemek için ne yapılır sorusunun sizin için en uygun yanıtlarını mutlaka uygulayın. Ancak asıl önemli olantüm yanıtları uygulamanız gerektiğidir. Yaz sıcaklarının şakaya gelmeyeceğini kesinlikle unutmayın.

Ev Çok Sıcak Nasıl Serinletilir?

Ev çok sıcak nasıl serinletilir? Aslında bu sorunun çok basit bir yanıtı var: Klimayı açın… Ancak pek çok kişi bunu yapmaya korkuyor. Neden mi? Çünkü elektrik faturasının kabarık gelmesine tahammülleri yok. Bu noktada elektrik tasarrufu hakkında vermiş olduğumuz bilgileri gözden geçirebilirsiniz. Ancak evi nasıl serinletebileceğinizi de maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Serinlemek İçin Ne Yapılır

Ev Çok Sıcak Nasıl Serinletilir

• Her şeyin öncesinde her evin konumunun bir diğerinden farklı olduğunu unutmayın. Yapısının da öyle… Dolayısı ile birinin evinde işe yarayan serinleme yöntemi sizin evinizde işe yaramayabilir. Bu nedenle eviniz hakkında bilgi sahibi olmak sizin ilk işiniz olmalı.

• Evinizi, günün serin olan akşam, gece ve sabahın erken saatlerinde havalandırın. Bunun için evinizin tüm pencere ve kapılarını açın ve havanın bir taraftan girip diğer taraftan çıkmasına izin verin. Ardından da günün en sıcak olduğu saatlerde tüm kapı ve pencereleri kapatarak sıcak havayı evinizin dışında bırakın.

• Müstakil ya da yazlık evinizi serinletmek için bambu panjur kullanımı gerçekleştirin. Ve bu panjurları gün içerisinde ıslatarak, evin içine serin havanın girmesini sağlayın.

• Kapı ve pencerelerinizde stor ve gölgelikler kullanın. Özellikle storların evi %20 oranında daha serin yaptığını unutmayın.

• Evinize sahte tavan yaptırabilir ya da sazlıklardan doğal izolasyon yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü en üst katın çok sıcak olduğu gerçeğine kimse şaşırmıyor.

Ev çok sıcak nasıl serinletilir sorusuna vereceğimiz son yanıt ise kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması ya da fişlerinin çekilmesidir. Bu bilgi serinlemek için ne yapılır sorusunun da yanıtlarındandır. Çünkü elektronik cihazlar evi çok fazla ısıtır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.