Şeftali Ve Şeftalinin Faydaları

Şeftali, tüylü kabuklarının yoğunlukta olmasına rağmen, yaz aylarının vazgeçilemeyen meyvelerinden bir tanesidir. Ve şeftali yerken şunu bilmek gerekir ki, şeftali, kelimenin tam anlamı ile bir vitamin deposu niteliğindedir. Şeftali vitamin bakımından çok zengin olmasının yanında, potasyum açısından da oldukça zengin bir meyve olarak bilinmektedir. Şeftalinin faydaları hakkında sizleri bilgilendirelim:

<

Şeftali, hem çok zengin bir karbonhidrat kaynağı; hem A vitamini bakımından zengin; hem de bir potasyum kaynağıdır. Bu özelliklerini bir araya getirdiğimizde, şeftalinin faydaları arasında, sindirimi kolaylaştırmasından söz etmek gerekmektedir. Şeftalinin faydaları arasında, vücudun potasyum ihtiyacını karşılamasından da söz etmek gerekmektedir. Yaz aylarında ter ile birlikte atılan yüksek orandaki potasyum vücuda şeftali ile yeniden kazandırılabilir.
Şeftalinin faydaları arasında kanın temizlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Şeftalinin kanı temizleme özelliği, idrar atılımını kolaylaştırmasından ileri gelmektedir. Şeftalinin faydaları arasında aynı zamanda, kabızlıktan korumasından da söz etmek gerekmektedir. Şeftalinin faydaları arasında, sindirim sistemi ve böbreklere iyi gelen özelliklerinden de bahsetmek gerekmektedir. Şeftalinin içeriğinde yer alan yoğun A vitamini ve beta karoten sayesinde önemli bir antioksidan özellik gösteren şeftalinin faydaları arasında cilt sağlığından ve kalp sağlığından da söz etmek gerekmektedir.
Şeftaliyi meyve olarak tüketmeyi sevmeyenler, meyve suyu, komposto gibi farklı şekillerde de şeftali tüketimini gerçekleştirebilirler. Şeftalinin faydaları arasında yer alan bağırsakların hareketlerinin kolaylaşmasının yanısıra, kabukları soyulduktan sonra püre haline getirilen şeftalinin cilde maske olarak uygulanması sonucunda kuru ciltlere iyi geldiği de bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası