Sarımsağın Faydaları Ve Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak, zambakgiller ailesine ait bir bitkidir. Sarımsağın ana yurdu ile ilgili pek çok farklı inanış ve bilgi olmasına rağmen, sarımsağın ana yurdunun Orta Asya kıtası olduğuna olan inanış büyüktür. Sarımsak ile ilgili kayıtlara bakıldığında, sarımsağı ilk kullananların Sümerler olduğu görülmektedir. Mısır Piramitlerinin yapımı sırasında çalışan işçilere de, güçten düşmemeleri için sarımsak yedirildiği görülüyor. Mısırlılar, sarımsağı, ölümcül hastalıklardan kurtulmak için bir şifalı bitki olarak da kullanmıştırlar. Çin, Milattan Önce 2. yüzyıldan itibaren sarımsağı, sağlık açısından faydaları nedeniyle bir şifalı bitki olarak kullanmıştır. Sarımsak, Orta Çağda, veba ve kolera gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmıştır. Ayrıca, sarımsak kokusunu vampirlerin sevmediğine inananlar, vampir ve şeytanlardan korunmak adına üzerlerinde sarımsak taşımışlardır.

Sarımsağın içeriğine bakmak istersek karşımıza, protein, A vitamini, B vitamini, C vitamini, demir, potasyum, selenyum, magnezyum; ve kalsiyum minerallerinin çıktığını görürüz. Sarımsak ezildiğinde kötü koktuğunu hissetmemizin sebebi ise, sarımsağın içeriğinde bulunan allicin isimli maddedir. En çok sarımsak üretimi gerçekleştirilen yerler arasında Türkiye de yer almakta. Bununla birlikte, Mısır, İspanya; ve İtalya’da sarımsak üretimi yoğun olarak gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki sarımsak üretimi en fazla Kastamonu – Taşköprü’de gerçekleştiriliyor.
Sarımsağın faydalarınsan yararlanmak için hemen şu soruyu sormak gerekir: sarımsak nasıl kullanılır? Sarımsak nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, sarımsağın faydalarından yararlanmak için, günde bir ya da iki diş sarımsak yenilmesi gerektiği ile verilebilir; ayrıca, sıcak yaz günlerinde, sarımsak nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, yemeklerle birlikte pişirilerek şeklinde de verilebilir.
Sarımsak nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ile, sarımsağın faydalarından yararlanmak isteyenler, sarımsak kokusundan nasıl korunulur sorusunu da sormaktadırlar. Sarımsak kokusundan korunmak için, bir diş sarımsağı, sabahları aç karna hap gibi yutmanız önerilmektedir. Sarımsağı yuttuktan en az 45 dakika sonra kahvaltı yapmalısınız; bu sayede sarımsak, mide boş iken, bağırsaklara kolayca geçer; ve sarımsak kokusu oluşturmaz. Sarımsak kokusundan korunmak için, kavrulmuş bir ya da iki tane kahveyi de çiğneyebilirsiniz.
Sarımsak kokusundan korunmak için yapılması gerekenler; ve sarımsak nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını aldıktan sonra, şimdi de, sarımsağın mucizevi faydalarından sizlere bahsedelim…
Sarımsağın faydaları arasında ilk sırada, sarımsağın antiseptik özelliğinden söz edilir; yani sarımsağın faydalarından bir tanesi bağışıklık sistemini güçlendirmek iken; sarımsağın faydalarından bir diğeri de mikropları öldürmesidir diyebiliriz.
Sarımsağın faydalarından bir başkası ise, soğuk algınlığı; ve nezle gibi problemlerin giderilmesinde etkili olmasıdır. Sarımsağın faydalarından bir diğeri ise, yüksek tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunmasıdır.
Sarımsağın faydaları arasında kanserden koruyucu özelliğini de belirtmek gerekir. Sarımsak, bedeni kanser riskine karşı korumaktadır.
Sarımsağın faydaları arasında, kolesterol seviyesinin düşürülmesinden de söz etmek gerekir.
Sarımsağın faydaları arasında kan dolaşımının düzenlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Sarımsağın faydalarından bir diğeri damar sertliğini gidermek iken; sarımsağın faydalarından bir diğeri de damar tıkanıklığını önlemesidir.
Sarımsağın faydalarından bir diğeri de kanı temizleyen etkisidir. Sarımsak antibakteriyel özellikler taşımaktadır.
Sarımsağın faydalarından bir başkası da, kan şekeri düzeyini dengelemesidir.
Sarımsağın faydaları arasında, işteh açıcı özelliğinden de söz etmek gerekir. Sarımsak, sindirim sisteminde olumlu pek çok etkiye sahiptir.
Sarımsağın faydaları arasında, bağırsaklarda bulunan kurt ve parazit gibi zararlıları öldürmesinden de söz etmek gerekir; mideyi dezenfekte eden sarımsak, bakterileri öldürme görevini de üstlenmektedir.
Sarımsağın faydaları arasında solunum yollarını temizleyen özelliklerinden de söz etmek gerekirken, sarımsağın faydalarından bir diğerinin de balgam, idrar, safra; ve gaz söktürme özelliği olduğunu belirtmek gerekmektedir.
Sarımsağın faydaları arasında, afrodizyak etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Sarımsağın faydalarından bir diğeri de böbreklerin düzenli çalışmasını sağlamaktır. Sarımsak, böbreklerde taş oluşumunu önleyen bir özellik de taşımaktadır.
Sarımsağın faydaları arasında, yaraları ve çıbanları iyileştiren etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Sarımsağın faydalarından bir başkası da, zehirlenme problemlerini gideren etkisidir.
Sarımsağın faydalarından bir diğeri de, vücuda yaklaşması istenmeyen böcek ve sivrisineklerin vücuttan kovulmasını sağlayan bir etki göstermesidir.
Sarımsağın faydaları arasında, saç dökülmesinin yavaşlamasından da söz etmek gerekmektedir.
Sarımsakta kaç kalori vardır derseniz: sarımsaktaki kalori oranını şu şekilde belirtebiliris: Sarımsakta kaç kalori var? 100 gram sarımsak = 90 kalori

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası