Yüksek Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

Yüksek Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

Tansiyon kavramını bilmeyen yoktur. Ancak normal olduğunda kimse tansiyondan söz etmez ve genellikle tansiyonun vücut için işlevi pek çok kişi tarafından bilinmez. Oysa ki kan basıncı tansiyon sayesinde sağlanabilmektedir. Tansiyonun olmaması halinde, vücut gerekli oksijeni alamaz ve organlar çalışmayarak iflas ederdi. Sağlıklı yaşam için tansiyonun normal seviyelerde olması çok önemlidir. Fakat yüksek tansiyon, sağlık açısından çok zararlıdır. Düşük tansiyon da kişiyi olumsuz etkiler, baş dönmesi; hatta baygınlıklara kadar sebep olabilir; ama genellikle düşük tansiyonu yükseltmek için ilaç kullanılmaz. Ama yüksek tansiyonu düşürmek için çok çeşitli yöntemlerden yararlanılabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, yüksek tansiyon neden olur, yüksek tansiyon nasıl anlaşılır, yüksek tansiyon nasıl düşer… gibi pek çok bilgiye sahip olabileceksiniz.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Damarlara uygulanan fazla gücün, bir müddet sonra, damar çeperine uygulanan fazla güç olarak geri dönmesine; yani kan basıncının yükselmesine yüksek tansiyon adı verilmektedir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

Eğer, kronikleşmiş yüksek tansiyon probleminiz varsa, bunu genellikle anlamakta zorlanırsınız. Ancak rutin kontroller yapılarak yüksek tansiyon sorununuzun olduğunu anlayabilirsiniz. Ve bu da yapılmaz ve yüksek tansiyona müdahale edilmez ise ilerleyen zamanlarda kalp ve böbrek ile alakalı problemlerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Ama eğer kronik bir yüksek tansiyon hastası değilseniz ve tansiyonunuz zaman zaman yükseliyorsa, bu durumda yüksek tansiyonun belirtilerini hissedebilirsiniz. Ve hissedeceğiniz bu belirtiler de şu şekildedir:

■ Görmede bozukluk
■ Baş ağrısı
■ Beynin bulanıklaşması
■ Mide bulantısı
■ Kusma
■ Burun kanaması

Yüksek tansiyonun belirtilerini hissettiğiniz anda, hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve bu durumun sizin için ne şekilde tehdit oluşturduğunu öğrenmelisiniz.

Eğer yüksek tansiyon belirtileri olmadığı halde, tansiyonunuzu ölçtüğünüzde, yüksek tansiyon ile karşılaşıyorsanız, yine doktora gidip durumu kontrol altına aldırmalı, bunun neden kaynaklandığını öğrenmeli, sizin için ne derece risk oluşturduğu ve tansiyonunuzun aslında kaç olması gerektiğini öğrenmelisiniz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer?

■ Bol bol su içerek, idrar söktürücü etkisinden yararlanmalısınız. Bu sizin tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olacaktır.
■ İçeriğinde lif bulunan yiyecekleri bolca tüketmelisiniz.
■ünde en az yarım saat egzersiz yapmalı, en azından orta tempolu yürüyüşü tercih etmelisiniz.
■ Yemeklerinize az tuz atmalı, mümkünse hiç atmamalı, gün içerisinde aldığınız Sodyum miktarını azaltmalısınız.
■ Stresle başa çıkabilmeli, strese neden olan şeyleri hayatınızdan olabildiğince çıkartmalısınız.
■ İdeal kilonuza geri dönmeli, fazla kilolarınızı vermeye çalışmalısınız.
■ Ani tansiyon yükselmelerinde limon suyu ve sarımsak sizin için önemli yardımcılar olacaklardır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.