Yaşlılık Hastalıkları Ve Sağlıklı Yaşam

Yaşlılık Hastalıkları Ve Sağlıklı Yaşam

Pek çok insan, yaşlılık dönemi olarak adlandırılan dönemde, nasıl sağlıklı olacağını düşünmektedir. Bu sorun, genellikle 65 yaş ve üstü için geçerlidir; çünkü sağlık sorunları başlar ve kendilerine nasıl bakmaları gerektiğini çok fazla kestiremezler. Uzmanlar da belirtiyor: ”65 yaş ve üstünün kullanması gereken besin grubu, vitamin, mineral ve yağ asitlerini içerisinde barındıran mikronutrientler grubudur. Sağlıklı yaşam ve yaşlılık hastalıklarından korunabilmek adına bu uyarıyı dikkate almak önemlidir.

65 yaş ve üstü kişilerin beslenme alışkanlıklarının içerisine mutlaka mikronutrientler grubunu da almaları gerekmektedir. Mikronutrientler ise genellikle, vitamin ve mineral bakımından zengin olan, taze sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Ve yapılan istatistiki araştırmalara göre, insan ömrü önümüzdeki senelerde daha da uzayacak; 2020 senesinde ortalama 7 milyon olacak olan 65 yaş ve üstü nüfus, 2025 senesinde 8 milyonu bulacak. Bu nedenle, yaşlılık hastalıklarında da gözle görülür bir artış yaşanacak.

Yaşlılık hastalıkları olarak adlandırabileceğimiz, 65 yaş ve üstü sağlık sorunları arasında, kalp hastalıkları, hipertansiyon, eklem iltihapları, nefes darlığı, diyabet, farklı kanser hastalıkları, bronşit ve astım gibi hastalıklar sayılabilmektedir. ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen yaşlılık hastalıklarının oranlarına baktığımızda, oldukça olumsuz sonuçlarla karşılaşıyoruz: 65 yaş ve üstü kadınların %52, erkeklerin ise %47’sinde, hipertansiyon sorunu görülüyor. Kadınların %27, erkeklerin ise %37’sinde kalp hastalıkları görülürken, kadınların %18, erkeklerin ise %25’inde kanser ile alakalı sağlık sorunları, su yüzüne 65 yaş ve üstü dönemlerde, yaşlılık hastalıkları olarak çıkmaktadr.

Belirttiğimiz yaşlılık hastalıklarının yanısıra, 65 yaş ve üstü kişilerde, bilinç kaybı, hafıza kaybı, depresyon, görme bozuklukları, duyma bozuklukları, ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar, parkinson, felç, mide ve böbrek rahatsızlıkları… gibi sağlık sorunları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu sorunları hiç yaşamamak; ya da en aza indirgemek ise mümkün. Beslenme düzenini yaşa ve yaşın getirdiği ihtiyaçlara göre belirleyen 65 yaş ve üstü kişilerin makro ve mikro ihtiyaçları, her geçen yaşla birlikte farklılık göstermektedir. Uzmanlar ekliyorlar: beslenme şekilleri de, makronutrient ve mikronutrient olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Makronutrient grubunda yer alan besinler, yağlar, proteinler, karbonhidratlar ve diyet lifleridir.

Bizi takip eden kullanıcılarımız için, ilerleyen yazılarımızda, makronutrient ve mikronutrient besin gruplarından bahsetmeye devam edeceğiz. Şimdilik tüm okurlarımıza sağlıklı günler; ve sağlıklı yaşam diliyoruz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.