Yaşlılık Hastalığı – Yaşlılarda Deri Hastalıkları Listesi

Yaşlılık Hastalığı – Yaşlılarda Deri Hastalıkları Listesi

Yaşlılık hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişi sayısı çok fazla. Bu sayıya bir de daha çocuk yaşında yaşlılık hastalığı olarak bilinen sorunla başa çıkmaya çalışan çocukların ebeveynlerini eklemek gerekiyor. Buradan anlayacağınız gibi bir yaşlılık hastalığı; bir de yaşlılık hastalıkları var.

Pek çok insan, yaşlılık dönemi olarak adlandırılan dönemde, nasıl sağlıklı olabileceğini araştırıyor. Bu sorun, genellikle 65 yaş ve üstü için geçerli. Çünkü sağlık sorunları bu dönemde başlar ve kendilerine nasıl bakmaları gerektiğini çok fazla kestiremezler. Uzmanlar da belirtiyor: ”65 yaş ve üstünün kullanması gereken besin grubu, vitamin, mineral ve yağ asitlerini içerisinde barındıran mikronutrientler grubudur. Sağlıklı yaşam için bu uyarıyı mutlaka dikkate almak gerekiyor.

Buradan şunu anlıyoruzki: 65 yaş ve üstü kişilerin beslenme alışkanlıklarının içerisine mutlaka mikronutrientler grubunu da almaları gerekir. Mikronutrientler ise genellikle, vitamin ve mineral bakımından zengin olan, taze sebze ve meyvelerde bulunur.

Yapılan istatistiki araştırmalara göre, insan ömrü önümüzdeki senelerde daha da uzayacak. 2030 senesinde ortalama 7 milyon olacak olan 65 yaş ve üstü nüfus, 2035 senesinde 8 milyonu bulacak. Bu nedenle, yaşlılık hastalıklarında da gözle görülür bir artış yaşanacak.

Yaşlılık Hastalığı Nedir?

Yaşlılık hastalığı nedir sorusunun yanıtı halk arasında erken yaşlanma olarak biliniyor. Henüz tedavisi olmayan bu hastalık tıp dilinde ise Progeriaadı ile anılıyor. Hastalığa yakalanma oranı 8 milyonda bir gibidüşünülebiliyor. Tedavinin mümkün olmaması dolayısı ile hastanın yaşam süresini uzatmak için çalışılıyor.

Yaşlılık Hastalığı Ne Demek

Yaşlılık Hastalığı Nedir

Bir mutasyon sonucu ortaya çıkan yaşlılık hastalığı, saç dökülmesine neden oluyor. Büyüme dururken duruş bozuklukları gelişmeye başlıyor. Kafa derisindeki damarlargörülmeye başlıyor.Kısacası çocuklar ya da gençlerin yaşlandığına şahit oluyorsunuz. Dışarıdan hormon verilse de pek bir işe yaradığı söylenemez.

Küçücük bir çocuk ya da gencecik bir çocuğun 65 yaş üstü bir teyze ya da amca gibi göründüğünü düşünün. Yaşamsal faaliyetleri normal seyrinde gerçekleşmediği için bu kişilerin ölümleri beklenmeye başlanıyor.Çünkü dışarıdan uygulanan tedaviler bir anlam ifade etmiyor.

Çocuklar genellikledurumun farkında olmuyor. Ancak biraz daha büyük gençler için durum çok daha kötü bir hal alıyor. Bir de olayı onların aileleri açısından düşünün. Ne büyük problemlerin söz konusu olduğunu anlamakta hiç de zorlanmayacağınızı tahmin edebiliyoruz.

Kanser hastaları da benzer problemler yaşıyorlar. Pek çok kişi “Kanser” adını duyduğunda onu ölümle bir tutuyor. Ancak bu hastalıkla mücadele edenlerin sayısı çok fazla. Dolayısı ile hastalar yalnız olmadıklarını biliyorlar. Ancak yaşlılık hastalığıiçin sayı çok daha az. Yalnızlık duygusu bu nedenle hat safhada…

Yaşlılıkta Deri Hastalıkları

Yaşlılıkta deri hastalıkları, tıpkı diğer organlarda görülen hastalıklar gibi, sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alır. Çünkü hücreler eskisi kadar hızlı yenilenmez. Cilt incelir. Yaralar her zaman olduğundan daha geç iyileşir. Bunlara ek olarak derinin ısı ve suyu tutma özelliği de kaybolur.

Yaşlılıkta Cilt Hastalıkları

Yaşlılıkta Deri Hastalıkları

Hal böyle olunca yaşlıların cilt sağlığı, dış ortama karşı daha korunaksız olmaya başlar. Derinin nem tutmaması ve hücrelerin daha yavaş yenilenmesi dolayısı ile yaşlıların derisi kurur ve kabalaşır. Alerjik egzama problemleri de zararlı maddelerin atılmasının yavaşlığı dolayısı ile daha fazla ortaya çıkar.

Derinin alt tabakalarında bulunan elasten ve kolajen miktarları azalmaya başlar. Bunun sonucunda kırışıklıklar, sarkmalar… ortaya çıkar. Güneşe bağlı kahverengi lekelerin sayısı artar. Et benleri fazlalaşır. İyi ya da kötü huylu tümörler ortaya çıkar. Zamanla cilt kanseri görülme sıklığı artar.

Yaşlılıkta deri hastalıkları,ter ve yağ bezlerinin sayısının azalmasını da beraberinde getirir. Daha az terleyen yaşlılarda yağ bezleri azalsa da boyutları büyür. Bu da beraberinde, yüzlerinde beyaz kabarıklıkların ortaya çıkması durumunu getirir.

Hormon dengesinin de değişmesi dolayısı ile yüzde bulunan kılların uzunluğu ve kalınlığı artmaya başlar. Bu duruma özellikle kadınlarda, menopoz sonrası dönemde rastlarız. Saçlar daha seyrek ve gribir renkte görülür. Tırnaklar ise kırılmaya yatkındır ve daha geç uzar.

Yaşlılık Hastalıkları Listesi

Yaşlılık hastalıkları listesi içerisinde neler yer alıyor peki? Kalp hastalıkları, hipertansiyon, eklem iltihapları, nefes darlığı, diyabet, farklı kanser hastalıkları, bronşit ve astım gibi hastalıklar sayılabilir. ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen yaşlılık hastalıklarının oranlarına baktığımızda, oldukça olumsuz sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Yaşlılık Hastalıkları Nelerdir

Yaşlılık Hastalıkları Listesi

65 yaş ve üstü kadınların %52, erkeklerin ise %47’sinde, hipertansiyon sorunu görülüyor. Kadınların %27, erkeklerin ise %37’sinde kalp hastalıkları göze çarpıyor. Kadınların %18, erkeklerin ise %25’inde kanser ile alakalı sağlık sorunları, su yüzüne 65 yaş ve üstü dönemlerde, yaşlılık hastalıkları olarak çıkıyor.

Belirttiğimiz yaşlılık hastalıklarının yanısıra, bilinç kaybı, hafıza kaybı, depresyon, görme bozuklukları, duyma bozuklukları, ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar, parkinson, felç, mide ve böbrek rahatsızlıkları… gibi sağlık sorunları ile sık sık karşılaşılmak da mümkün oluyor.

Bu sorunları hiç yaşamamak ya da en aza indirgemek ise mümkün. Beslenme düzenini yaşa ve yaşın getirdiği ihtiyaçlara göre belirleyen 65 yaş ve üstü kişilerin makro ve mikro ihtiyaçları, her geçen yaşla birlikte farklılık göstermektedir. Uzmanlar ekliyorlar: beslenme şekilleri de, makronutrient ve mikronutrient olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Makronutrient grubunda yer alan besinler, yağlar, proteinler, karbonhidratlar ve diyet lifleridir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.