Yaşlanmayı Geciktiren Şeyler Ve Cilt Yaşlanmasını Önlemek

Yaşlanmayı Geciktiren Şeyler Ve Cilt Yaşlanmasını Önlemek

Yaşlanmayı geciktiren şeyler tarih boyunca insanlar tarafından araştırılmıştır. Bu duruma neden olan bir kaç etken vardır. Cilt yaşlanmasını özellikle kadınlar istemezler. Erkekler saçlarının beyazlamasından hoşlanmaz. Ve sağlık adına yaşlanmak, aynı anda bir kaç kronik hastalığa sahip olmak anlamına gelebilir.

Dolayısı ile bu konuda bilim insanlarının hep bir araştırması olmuştur. Yediğimiz içtiğimiz şeyleri ve yaşam tarzımızı sağlıklı yaşamauygun hale getirirsek pek çoğumuz daha sağlıklı yaşayabileceğimizi düşünüyoruz. Ama bir de genlerimiz var… Fakat Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Yaşlanma Uzmanı Dr. Thomas Perls: “Sağlıklı yaşam tarzı ile genlerimiz çoğumuzu 90 yaşına yaklaştırır.”

Yaşlanmayı geciktiren bitkisel yağlar hakkında, sizleri daha önce bilgilendirmeye çalışmıştık. Pek çok kişinin şifalı bitkiler üzerine olan inancını biliyor ve takdir ediyoruz. Ancak her şey yağlar ya da çaylarla da bağlantılı değil. Dikkat edilmesi gereken çok daha farklı konular da yaşlanmayı geciktiren şeyler listesinde yer alıyor. Peki nedir listede yer alanlar?

Yaşlanmayı Geciktiren Şeyler

Yaşlanmayı geciktiren şeyler arasında ilk sırada aralıklı oruç yer alıyor. Aralıklı oruç vücudun metabolizmasını,ne kadar yediğimiz ve ne sıklıkta yediğimiz gibi konularla ilgilenerek düzenliyor. Ancak bununla kalmayıp yaşlanmayı geciktirmek konusunda da önemli rol oynuyor. Son dönemlerde pek çok kişinin de ilgi odağı.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Yaşlanmayı Geciktiren Şeyler

Bu konuda insanlar üzerinde yapılan çok araştırma yok. Ancak biliyoruz ki araştırmalar önce fareler üzerinde yapılır. Aralıklı oruç yöntemi ile günde sadece bir öğün yemek yiyen farelerin ömürlerinin daha uzun olduğu görülmüştür.Yaşa bağlı metabolik hastalıklar ise daha geç ortaya çıkar. Dolayısı ile insanlar tarafından da değerlendirilebilir. Hele dinimizde oruç tutmak 5 şarttan biri olarak yer alırken…

• Bağışıklık gençleştirme de yaşlanmayı geciktiren şeyler arasında yer alıyor ve bu durum 2018 yılında Novartis ilaç firması tarafından finanse edilen bir araştırma ile de kanıtlandı. İki adet bileşiğin bağışıklık arttırıcı etkisi olduğu düşünülüyordu. Bunlar mTOR inhibitörleri ve Rapamisin mekanik hedefi idi.

65 yaş ve üzeri 264gönüllününkatılımı ile yapılan çalışmada, bu ilaçların kullanımı sayesinde bağışıklık sisteminin bastırabileceği hastalıklar daha az bildirildi. Bildiğimiz gibi bağışıklık sistemi kırışıklıklardan kanser gibi pek çok hastalığa kadar önleyici etki gösteriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli?

• Yaşlanan hücreler, diğer hücreler gibi bölünemez ve çoğalamazlar. Ancak ölmezler de. Zombi hücreler olarak kalır ve etraflarındaki diğer hücrelere, dolayısı ile de organ ve dokulara zarar verirler. Senolitikler ise bir ilaç sınıfı olarak bilinirler. Yaşlanan hücreleri seçer ve öldürürler. Buna yönelik 2016yılında iki araştırma yapılmış ve ikisinde de olumlu sonuçlar alınmıştır.

Dolayısı ile ilerleyen zamanlar için bu bilgilerin ve araştırmaların bilim insanlarına ışık tutacağı kanısındayız.

• Kemik kaybını azaltmak da yaşlanmayı geciktirir. Bunun için doğal bir fitoöstrojen olan Resveratrol kullanımı gerçekleştirilmesi öneriliyor. Ancak bu durum henüz araştırma halinde. İlk olarak fareler üzerinde uygulandı ve olumlu sonuçları alındı. Osteoporoz özellikle 65 yaş üstü kadınlarda kemik incelmesi ile kendini gösteriyor ve kırılmalara açık hale gelen kemikler ortaya çıkıyor.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Cilt yaşlanmasını önlemek için ne yapılmalı? Bunun için her şeyin öncesinde cilde dost besinler tüketilmesi gerekiyor. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler bunlara örnek oluşturabilir. Ayrıca düzenli beslenmeli, yeterli vitamin ve antioksidan alımı gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde kırışıklık, sarkma ve solgun cilt görünümü ile kısa zamanda baş etmek durumunda kalabilirsiniz.

Yaşlanmayı Geciktiren Şeyler

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı

• A, C ve E vitaminleri en güçlü antioksidanlardır. Bunun yanında besinlerin rengi koyulaştıkça antioksidan etkileri de artar. Çünkü antioksidan maddeler bitkilerin, onlara renk veren kısımlarında daha yoğundur. Mürdüm eriği, pancar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, patlıcan, yaban mersini, ahududu… içeriğinde bol miktarda antioksidan bulundurmaktadır.

Cilt yaşlanmasını önlemek için ne yapılmalı? Bunun için bol miktarda su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece nemlenecek olan cildiniz aynı zamanda elastikiyetini de geri kazanacak ve yaşlanma etkileri ile daha kolay başa çıkacaksınız. Çok su içmek için ne yapmalı?

• Badem, ceviz ve fındık içeriğinde bol miktarda Omega-3 ve Çinko bulundururlar. Dolayısı ile her gün bir avuç tüketilmeleri önerilmektedir. Böylece cildin daha nemli olması sağlanmış olur ve cilt daha kolay kendini yeniler ki bu da genç kalmanın önemli anahtarları arasında yer almaktadır.

MaviBoncugum içerisinde benzer çok sayıda bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.