Yaşlandığımızı Nasıl Anlarız?

Yaşlandığımızı Nasıl Anlarız?

İnsanlar, zaman zaman kendilerini yaşlanmış hissedebilirler. Bunun bir de çevre etkeni var tabi… Bazı insanlar, sadece gerçekçi olduklarını göstermek adına, uzun zamandır görmedikleri birine, “Yaşlanmışsın” diyebilirler. Bu, o kişinin psikolojisini oldukça bozar, ve kendisini kötü hissetmesine, yaşlandığımı hissediyorum demesine neden olur… Ama o bedende yaşayan sizsiniz; ve sizin ne kadar yaşlandığınızı, sizden iyi kimse bilemez… Peki o halde soru şu: Yaşlandığımızı nasıl anlarız? Yaşlılığın belirtileri nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, yaşlılık belirtileri, ve yaşlılığın belirtilerini bulabileceksiniz…

Sık sık, vücudunuzun farklı bir yerinin ağrıdığından, hatta tutulduğundan şikayet ediyorsanız, bu durum, yaşlılık belirtileri arasında sayılabilir. Bir şey almak, ya da bir yere uzanmak için eğildiğinizde inliyorsanız, bu da yaşlılığın belirtileri arasında yer alır.

Konuşurken, “Bizim zamanımızda…” diye başlayan; ve bu cümlenin devamında, birinin bir davranışını eleştiren cümleler kuruyorsanız, yaşlanmış olabilirsiniz. Müzikte yenilikleri takip etmemek, yeni sanatçıların; ya da grupların isimlerini, ya da, haftanın Top 10 listesinde hangi şarkıların yer aldığını bilmemek de sizin için yaşlılık belirtileri arasında yer almaktadır.

Kulak, ve burunda oluşan; yapısal olmayan, sonradan sonraya çıkmaya başlayan kıllar ile birlikte, gürültüye tahammül edememek de yaşlılığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak, günümüzde, sürekli radyasyona maruz kalan gençlerin de, radyasyon etkisi ile gürültüye tahammül edemediğini; ya da, yaşlılarımızın, kulaklarının az duyması nedeni ile televizyonun sesini çok açmaları gibi durumların var olduğunu da unutmamak gerekir.

Unutkanlık, özellikle de sık görüşülen insanların isimlerinin unutulması yaşlılığa işaret ederken, konuşma esnasında, eklemlerin ağrımasından şikayet etmek, Yaş itibari ile genç; ya da orta yaş kişilerin, çocuk gibi göründüklerini iddia etmek, öğle saatlerinde uyumayı istemek de yaşlılığın belirtileri arasında yer alan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefon kullanmakta zorlanmak… Zaten günümüzde, yaşlılar için hazırlanan telefonların satışının mevcut olduğunu da unutmamak gerekir. Gençlerin ne konuştuklarını anlamamak da yaşlanmanın belirtileri arasında yer almaktadır. Çünkü gençlerle bir arada değildir kişi, ve genç gündemi takip etmediğinden, konuşulan şeylere anlam verememektedir.

Gözlüklerin boyuna asılması da yaşlandığımızı nasıl anlarız sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır; ancak, günümüzde, uzak gözlüğü; ve yakın gözlüğünü bir arada yaptıramayan yaşlı olmayan kişiler de, sürekli gözlük değiştirmeleri gereken zamanlarda bu eylemi gerçekleştirebilirler.

Her şeyi fazla büyütmek, ve olaylar hakkında şikayetlerini arttırmak da yaşlılık belirtileri arasında sayılmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.