Vücudun Susuz Kaldığını Nasıl Anlarız?

Vücudun Susuz Kaldığını Nasıl Anlarız?

Vücudun susuz kalması sorunu ile kış aylarında, yaz aylarına oranla çok daha fazla karşılaşırız. Bunun sebebi vücudun susuz kalmasına karşın bunu bize, yaz aylarına oranla %40 daha az hissettirmesinden kaynaklanmaktadır. Peki vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız? Vücudun susuz kalmasının belirtileri nelerdir? Aslında pek çoğumuzun düşündüğünün aksine, ellerimizin ve ayaklarımızın çok üşüme sebebi, vücudun susuz kalmış olmasıdır; bizler ise bu durumu kansızlığa bağlarız. Yaz aylarında terledikçe su içmek istesek de, kış aylarında terlemediğimiz için buna gerek duymayız. Vücudumuzu ısıtmak için de zaten kahve, çay gibi sıcak içecekler tüketerek vücudun susuz kalmasını önlediğimizi düşünür, aslında büyük bir hata yapmış oluruz. Günlük su ihtiyacımız yaz ve kış mevsimlerinde değişkenlik göstermez. Yaz aylarında daha fazla su içmek isteme sebebimiz, çok fazla terlediğimiz için, kaybettiğimiz suyu yerine koyma gereksiniminden kaynaklanmaktadır. Peki o halde vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız? İşte vücudun susuz kalmasının belirtileri:

Vücudun Susuz Kaldığını Nasıl Anlarız?

■ Elleriniz Ve Ayaklarınız Çok Mu Üşüyor? Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi el ve ayakların çok üşümesini bizler vücudun kansız kalmasına bağlarız. Ancak bu durum vücudun susuz kalmasının belirtileri arasında yer almaktadır. Aslında yine kanla alakalıdır, kan akışının bozulmasından kaynaklanan bu durum, vücudun kendi içinde sıvı dağılımını dengeli yapmamasından kaynaklanmaktadır. Aslında susuz kalmışsınızdır; ama su içme gereksinimi hissetmeyebilirsiniz. Sadece elleriniz ve ayaklarınız üşür.

■ Çok Fazla İdrara Mı Çıkıyorsunuz? Tıpkı el ve ayakların üşümesinin kansızlıktan kaynaklandığı şeklindeki yanlış düşüncemiz gibi, sık idrara çıkmanın da soğuk havalara bağlı olarak ortaya çıktığını düşünürüz ki bu da yanlış bir düşüncedir. Sık idrara çıkmak da vücudun susuz kalmasının belirtileri arasında yer almaktadır. Böbrekleriniz bu sırada vücudunuzu fazla sıvıdan arındırır. Ve siz bunun sonucunda, vücudun susuz kalması sorunu ile karşı karşıya gelmiş olursunuz.

■ Hava Soğukken Verdiğiniz Nefesi Duman Halinde Mi Görüyorsunuz? İşte havanın soğuk olmasından ileri geldiğini düşündüğümüz yanlış bir davranış daha… Kendi nefesinizi görüyorsanız, vücudunuzdaki su buhar olarak size sıvı kaybı yaşatıyor demektir. Böyle bir durumda hava ne kadar sopuk olursa ve siz ne kadar fazla hareket ederseniz, vücudunuzun kaybettiği su miktarı da o kadar fazla olacak demektir.

Vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız sorusunun yanıtlarını aldık. Ve eğer bu belirtiler sizde de varsa, vücudun susuz kalmasını önlemek için bir şeyler yapmak zorundasınız demektir. Peki ne yaparsanız vücudun susuz kalmasını önlemiş olursunuz? İşte yanıtlarımız:

Vücudun Susuz Kalmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

■ Su İçin: Kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla su için. Gün içerisinde en az 10 bardak su içtiğinizden emin olun.
■ İçeriğinde Su Bulunan Yiyecekler Tüketin: Salatalık, kabak, kereviz, karpuz, elma… gibi sebze ve meyveler içeriklerinde yüksek oranda su ve vitamin bulundururlar. İçtiğiniz suyu yediğiniz bu sebze ve meyvelerin miktarını arttırarak destekleyin.
■ Çorba İçin: Kendi yapmış olduğunuz çorbaları ve et sularını için. Vücudun susuz kalmasını önleyecek olan bu çorbaları hazır alırsanız, içeriklerinde bulunan yüksek orandaki Sodyuma maruz kalacağınızı unutmayın.
■ Nemlendirici Kullanın: Kullanacağınız nemlendiriciler ile vücudun susuz kalması arasında ne gibi bir bağlantı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak özellikle ellerinize ve dudaklarınıza süreceğiniz nemlendiriciler hem cildin kurumasını; hem de vücudun susuz kalmasını önler.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.