Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

Vücudumuzun her gün alması gereken vitaminler, mineraller ve besin grupları bulunmaktadır, tıpkı su içmek gibi, vitaminlere ve minerallere de gereksinim duyarız. Bu gereksinimimiz karşılanmadığında ise vitamin eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalırız. Pek çoğumuz ise vitamin eksikliğinin belirtilerini bilmez ve söz konusu belirtileri hastalıklarla ilişkilendirerek çok sayıda ilaç kullanımına gider. Peki vitamin eksikliği nasıl anlaşılır?

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

■ Magnezyum ve Potasyum eksikliği bulunan kişiler geceleri uykusuz kalır; bununla birlikte kramp problemleri yaşarlar. Söz konusu bu sorunlarla birlikte kişiler, alıngan bir psikolojiye de sahip olabilirler. Söz konusu vitamin eksikliği Potasyum ve Magnezyum ise gidermek adına ıspanak, muz, domates ve portakaldan yardım alınabilir.

■ E vitamini eksikliği, beraberinde daha çok cilt kuruluğunu getirir. Gidermek adına sebze, fındık ve balık tüketimi gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

■ Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında yer alan bir diğer şey de: şeker yeme isteğidir. Bu gereksinimi muhtemelen stresli zamanlarınızda yaşarsınız. Glikoz eksikliği bu gibi durumlarda ortaya çıkar. Ve tam da bu sorunu gidermeye çalışırken kilo alırsınız. Ancak eğer eksikliği giderebilirseniz de hem depresyon halinden, hem de stresten kurtulmuş olursunuz. Böyle zamanlarda bitter çikolata tüketerek, seretonin hormonunu da arttırabilmeniz durumu söz konusu olacaktır. Böylece siz daha mutlu olursunuz.

■ Kansızlık sorununuz varsa; kendinizi bir anda, kıtır kıtır buz yerken hayal edebilir, adet düzensizlikleri yaşayabilirsiniz. Elbette doktorunuza başvurmanız, onun size tavsiye ettiği önerileri uygulamanız önemlidir. Ancak bunun yanında, tükettiğiniz et ve yumurta miktarını da arttırabilirsiniz. Çayın kansızlık için önemli düşman olduğunu unutmamalı, kan yapıcı şeyler tüketmenin sonrasında çay tüketimi gerçekleştirmemelisiniz.

■ B vitamini eksikliği yaşıyorsanız, bunun anlaşılmasını tırnak ve saç kırılması sağlayabilir. Böyle bir durumda süt içmeyi arttırmak ve mantar tüketimi gerçekleştirmek, yumurta yemek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

■ C vitamini eksikliğinde, diş etlerinizin sebepli sebepsiz kanaması durumu ile karşılaşırsınız. Dişlerinizi fırçalarken ya da durduk yerde diş etleriniz kanıyorsa, domates, yeşil ve kırmızı biber, brokoli, kabak… gibi sebzeler ve meyveler tüketmelisiniz. Bununla birlikte, C vitamininin, günlük alınması gerektiğini, vücut tarafından depolanmadığını da unutmamalısınız.

■ Göz bebeklerinde halkaların oluşması, yaşı 50!den büyük insanlar için normal kabul edilebilir; ama daha genç insanlar için yüksek kolesterol belirtisidir ve mutlaka doktor kontrolünde olunması gerekir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.