Üşümemek İçin Ne Yapılmalı?

Mevsim kış, hatta kara kış dahi dersek yalan söylememiş oluruz… Hal böyle olunca, hasta olsak da olmasak da üşüyoruz, ve aslında normali de bu. Sitemiz üzerinden çok üşümenin nedenlerini sizlerle daha önceki yazılarımızda paylaştık… Bu yazımızda ise, üşümemek için ne yemeli, üşümemek için ne giymeli, üşümemek için ne yapılmalı… gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. İsterseniz zaman kaybetmeden, bilgilerimizi aktarmaya başlayalım…

Üşümemek İçin Ne Yemeli? Üşümemek İçin Ne Giymeli? Üşümemek İçin Ne Yapılmalı?

Her şeyin öncesinde, eğer üşümek istemiyorsanız, evinizin her noktasının aynı ısıda olmasına dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz; ve bunun için de olması gereken sıcaklık 16 – 18 derece arası olarak belirtilmektedir. Özellikle anneler, küçük çocukları varsa evlerini çok ısıtırlar. Bu kesinlikle yanlış bir durum olup, yüksek sıcaklık ortam havasının kurumasına, ve belki de çocuğun, üşümekten dolayı değil de kuru havadan dolayı hastalanmasına, solunum yolu problemleri yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle, olabildiğince kalın giyinmeli, ve giydirmeli, ama sıcaklığı gereğinden fazla arttırmamalısınız. Termal atletlerin, bu senenin moda giyecekleri arasında yer aldığını belirtelim. Eğer üşümemek için ne giyinmeli diyorsanız, sizi terletmeyen, vücut sıcaklığını dışarı çıkartmayıp, soğuk havayı da vücuda yaklaştırmayan termal atletleri kullanmanız önerisinde bulunabiliriz. Bununla birlikte, üzerinize, sentetik olmayıp, hava alabilen, bir kaç kat giysi giyinirseniz, sıcaklanma durumlarında bunları yavaş yavaş çıkartabileceğinizi; ve herhangi bir üşütme nedeni ile hastalanmaya maruz kalmayacağınızı hatırlatmalıyız.

Üşümemek için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında ise mevsim yiyecekleri yer almaktadır. Şunu kesinlikle unutmamalısınız ki, Allah, her meyve, ve sebzeyi bulunulan mevsim şartlarına göre yaratmaktadır. Yaz aylarında karpuz sizi serinletiyorsa, kış aylarında da portakal ısıtmakta, bağışıklık sisteminizi koruyarak hastalanmanızı önlemektedir. Bu nedenle, kış aylarında kış meyve; ve sebzelerini yemeli, yaz yiyeceklerinden uzak durarak vücut dengesini bozmamalısınız.

Kapalı alanlarda olmaktansa zamanınızı açık havada geçirmelisiniz. Bunun sizi üşüteceğini düşünüyorsanız da yanıldığınızı belirtelim. Öyle ki, güneşli havalarda ısıtan güneş, karlı havada ise, karda eğlenerek oynadığınız kartopu sayesinde enerji sarfetmenize, ve dolayısı ile vücudunuzun ısınmasına neden olmaktadır. Ama eğer siz, kapalı, ve kalabalık alanlarda zaman geçirmeyi tercih ederseniz, bu durum sizin, solunum yolu sebebi ile bulaşan hastalıklara maruz kalmanızdan başka bir işe yaramayacaktır.

Isıtıcı içeceklerin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim. Örneğin zencefil, tükettiğiniz anda tüm vücudunuzu ısıtacak bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Havaların soğuk olması sizin su gereksiniminizi size her ne kadar hissettirmese de günde en az 1.5 litre su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Özellikle, hasta olan, öksüren, burnu akan kişilerden uzak durun. Solunum yolu hastalıkları arasında yer alan bu problemler, sizin üşümenize, çünkü, hava yolu ile rahatsızlığın size de bulaşmasına neden olabilmektedir.

İshal, ve benzeri rahatsızlıklar da sizin üşümenize, çünkü su kaybetmenize neden olacağından dolayı, özellikle temizliğinden, ve sağlıklı olduğundan emin olmadığınız yiyecekleri yemeyip, içecekleri içmeyin. Herkesin ortak kullandığı alanları kullanırken, temizlik, dikkat etmeniz gereken temel unsurlar arasında yer alsın.

Hareketsizlik de üşümenize neden olmaktadır. Bu nedenle, uzun zaman televizyon izlemek, bilgisayar oturmak gibi alışkanlıklarınız varsa, bunlardan kesinlikle uzak durun; ve olabildiğince çok hareket etmeye özen gösterin.

Banyo sıklığına dikkat etmek, ve günlük düzenli uykuyu uyumak da, üşümemek için yapılması gerekenler arasında kendisine önemli yer edinmiş olan etkenler arasında sayılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası