Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?

Ramazan bayramı 2016 yılında, beraberinde 9 günlük bayram tatilini de getirdi. Bu tatil dolayısı ile uzaklar uçaklarla yakın olacak; ancak, uçakta kulak tıkanması pek çok kişinin başına bela olmakta. Bu sorunla başa çıkanlar da yok değil. Peki uçakta kulak tıkanması nasıl önlenir, uçakta kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Bu yazımızda sizlere, uçakta kulak tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun yanıtlarından da söz edeceğiz…

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?
Uçakta Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Uçakta Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

•Uçakta kulak tıkanması gayet normal. Ancak alabileceğiniz önlemler var. Örneğin, uçuş sırasında bolca yutkunun. Yutkunma işlemini size en çok yaptıracak şeyler arasında sakız çiğnemek, ve naneli şeker yemenin yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

• Özellikle uçuşun sonuna geleceğiniz iniş aşamasında uyumayın. Çünkü, uyurken az yutkunursunuz; ve bunun olması, uçakta kulak tıkanmasına, her zamankinden daha çok neden olmaktadır.

• Yapabileceğiniz bir diğer şey de, burnunuzu kuvvetlice sıkarak kapatmak. Alacağınız nefesi ağzınızdan, kuvvetli şekilde alırsanız, problem oluşma ihtimali daha da azalacaktır.

• Bir de aldığınız nefesi vermek var elbette… Genellikle bizler, nefesimizi burun, ya da ağızdan veririz. Ama, hem burnumuzu, hem de ağzımızı kapatırsak nasıl nefes verebiliriz? İşte bunu, kulaklarınızla gerçekleştirmeyi dener, ya da yanaklarınızı kullanırsanız da uçakta kulak tıkanması sorununun önüne geçebilirsiniz.

• Belirttiğimiz yöntemleri, biz yetişkinler rahatlıkla uygulayabiliriz de, bebekler? Bebeklerin sorumlulukları da tamamen bizde olduğu için, uçakta kulak tıkanmasına maruz kalmamaları adına, bir şeyler emmelerini sağlayabilir, iniş sırasında emzirebiliriz, ya da besleyebileceğimizi de unutmamalıyız.

• Eğer alerjik bir probleminiz varsa, soğuk algınlığı sorunu yaşıyorsanız, ya da kulaklarınızla ilgili bir operasyon geçirdiyseniz, doktorunuza danışmadan uçak yolculuğu yapmanız önerilmemektedir.

• Belirtmiş olduğumuz nefes alma, ve verme uygulamalarını gerçekleştirirken kullanacağınız basıncın, sadece kulak, ve yanaklarınızda olmasına da dikkat etmelisiniz. Karın, ve göğüs bölgesi basınç için uçakta kullanılmamalıdır.

• Alerjik bir probleminiz varsa, uçuş öncesinde alerji ilaçlarınızı alabilirsiniz. Bunun yanında, inişin bir saat öncesinde burun açıcı sprey kullanacak olursanız da, kulak tıkanması problemi yaşama olasılığınızın azalacağını belirtmeliyiz. Ama, söz konusu spreyleri kullanabilmek için, öncelikle doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası