Terlemeyi Azaltma Yöntemleri

Terlemeyi Azaltma Yöntemleri

Terlemeyi azaltmak için ne yapmalı sorusunun yanıtları özellikle sıcak ve nemli yaz aylarında sıklıkla araştırılmaktadır. Aslında terlemenin kendine göre bir işlevi vardır ki o da, havaların çok sıcak olduğu bu günlerde, vücut ısısını ayarlayıp, normale dönmesini sağlamaktır. Ancak yine de terlemeyi azaltma yöntemlerini araştırırız. Çünkü terleme ile hem vücudumuzun kötü kokması; hem de kıyafetlerimizin ıslak görünmesi durumu söz konusudur. Buna, makyajımızın akması ve saçımızın bozulması… gibi durumları da ekleyebiliriz. O halde terlemeyi azaltma yöntemlerini gözden geçirelim ve buna yönelik olarak alınabilecek önlemleri öğrenelim.

Terlemeyi Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

■ Terlemeyi azaltma yöntemleri hakkında araştırma yapıyorsanız, ilk olarak giydiğiniz kıyafetleri gözden geçirin. Güneşin etkisini azaltmak için açık renk kıyafetleri kullanmalısınız. Buna ek olarak kıyafetleriniz dar olmamalı. Sentetik oranı yüksek kıyafetlerden uzak durmalı; bunun yerine pamuklu, teri çeken kumaşları tercih etmelisiniz. Böylece sıcak yaz günlerinde vücudunuz daha rahat nefes alacaktır.

■ Terlemek, vücudun su kaybetmesine neden olurken, aslında vücudun ısı dengesini sağlamaktadır. Ama vücudun ısı dengesini terlemenin haricinde sağlayan bir başka şey daha vardır ki o da sudur. Suyu bol tüketmenin terlemeyi arttırdığını düşünen kişiler yanılmaktadırlar. Siz, terlemeyi azaltma yöntemlerini araştırıyorsanız, bol su tüketmelisiniz. Aynı zamanda terleyen kişilerin sadece vücutlarında sıvı kaybı değil, tuz kaybı olduğunu da unutmamalı, bu noktada sodyum dengesini sağlamak için maden suyu da tüketmelisiniz. Bu noktada Kristal tuz kullanımını da gerçekleştirebilir, hatta suyunuzun içerisine yeterli miktarda kristal tuz ilavesi yapabilirsiniz.

■ Terlemeyi azaltmak için ne yapmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri de çok fazla çay, kahve ve alkol tüketimi gerçekleştirmemektir. Bu içeceklerin her biri terlemeyi, dolayısı ile de sıvı kaybını arttırmaktadır. Kafein ve alkol içeriği bulunan içeceklerden bu nedenle olabildiğince uzak durun; özellikle de yaz aylarında, terlemek istemediğiniz zamanlarda…

■ Tıpkı içecekler gibi, bazı yiyecekler de terlemeyi arttırmaktadır. Bunlar arasında soğan, sarımsak, baharatlı, yağlı ve çok sıcak yiyecekler yer almaktadır. Yaz aylarında terlemek istemiyorsanız bu tür yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda, fast-food tarzı yiyecekler yerine hafif yiyecekleri tercih etmeniz gerektiğini belirtmeyi de unutmayalım.

■ Bazı içecekler terlemenin artmasına neden olurken, bazı içecekler de ter bezlerinin daha az çalışmasını olanaklı hale getiriyor. Bunlar arasında adaçayı ve domates suyu baş sıralarda ter alıyor. Dolayısı ile terlemeyi azaltmak için ne yapmalı diyorsanız, abartmamak kaydı ile adaçayı ve domates suyu için.

■ Terlemenin artmasına neden olan bir diğer etken de fazla kilolardır. Bu kilolardan kurtularak, terlemeyi azaltmak için ne yapmalı sorusuna bir başka yanıt daha bulmuş olabilirsiniz. Bunun için diyet yapın; hatta gerek görmeniz halinde bir diyetisyenden yardım alın.

■ Temizliğin de terlemeyi azaltmanın yolları arasında kendine önemli bir yer edindiğini belirtmeden geçmeyelim. Bunun için her gün duş alın. Duş sonrasında terlemeyi önleyen kozmetik ürün kullanımı gerçekleştirin ve ardından da temiz kıyafetler giyin. Duş öncesinde giydiğiniz kıyafetleri, terli olmasalar bile giymeyin.

■ Bulunduğunuz ortamı olabildiğince havalandırın. Bu ortamın ev, ofis ya da araba olmasının bir önemi yok. Hava sirkülasyonu sağlamak, terlemeyi azaltma yöntemleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiş durumdadır.

■ Olabildiğince az hareket edin. Hareket etmek, terlemenin artmasını tetiklemektedir; unutmayın. Eğer sürekli hareket halinde olmanızı gerektiren bir işte çalışıyorsanız, olabildiğince dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Ayrıca, güneşin dik geldiği 10:00 – 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya çalışın.

■ Terlemeyi azaltmak için ne yapmalı sorusunun yanıtlarından sonuncusu da, biraz önce belirtmiş olduğumuz, her gün almanız gereken duşu ılık; hatta olabildiğince soğuk su ile almanızın gerekliliği. Sıcak su vücut ısısını arttırarak terlemenin daha fazla olmasına neden olmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.