Sporun Sağlığa Faydaları

Kalp sağlığı, ve sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan olan sporun sağlığa faydalarını yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Sporun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan sporun sağlığa etkisi ile ilgili bilgileri edinmek için, yazımızın devamını gözden geçirebilirsiniz:

Sporun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

• Spor yapan kişinin kalbi, herhangi bir olumsuz durumda, spor yapmayan kişiye göre daha yavaş atar. Yani, sporun sağlığa faydaları arasında kalbi sakinleştirici etkisinden söz etmek gerekmektedir. Diyelim ki masa başı bir işte çalışıyorsunuz, tüm gün hareketsizsiniz, ve spor yapamıyorsunuz. Sonra iş çıkışı bir otobüse yetişmek içn biraz koşmanız gerekiyor… Sizin kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi çarpacaktır. Ancak spor yapan bir kişi için bu koşu hiç de zor olmayacaktır.

• Sporun sağlığa etkisi düşünüldüğünde bilinmesi gereken bir diğer detay da, tansiyonu düşürme etkisidir. Düşük tansiyonun pek bir zararı bulunmadığı gibi, yükseltilebilmesi için genellikle ilaç da verilmemektedir. Ancak yüksek tansiyon, beyin kanaması, felç… gibi pek çok olumsuzluğa neden olmaktadır, ve bu sebeple de mutlaka ilaçla düşürülmesi, ve önlenmesi adına da düzenli olarak ilaç kullanılması gerekmektedir. Fakat, günde ortalama yarım saat yürüyüş yapan kişinin tansiyonu zaten düşük olur; ve ilaç kullanımına da çok fazla gerek duyulmaz.

• Spor yapan kişinin, bu sayede yüksek enerji harcadığını biliyoruz. Ancak harcanan enerjinin, sadece spor sırasında harcandığı yanılgısına düşmeyi de ihmal etmiyoruz. Eğer siz düzenli spor yapıyorsanız, dinlenirken dahi enerji harcarsınız, ve bu da şu anlama gelir: Düzenli egzersiz, gün içerisinde yakılan kalori miktarını arttırır, yani: zayıflatıcı etki göstermektedir.

• İyi kolesterol, damar sertliğinin önlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle HDL’nin yükselmesi istenir. Ve bunu, spor yaparak sağlayabilirsiniz. Haftada üç gün, sadece üç kilometre yürüdüğünüzde dahi, iyi kolesterolünüz spor yapmayanlara göre daha üst seviyelere çıkacaktır. Sporun miktarı arttığında, iyi kolesterol seviyesi de yükselir.

• Kanda, pıhtılaşmaya neden olan maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin önüne geçen de yine spordur. Düzenli spor yaparak, kanınızdaki pıhtılaşma miktarını dengede tutabilirsiniz. Bilirsiniz: Pıhtılaşma özellikle bazı kişilerde çok zararlıdır. Bu nedenle kan sulandırıcı kullanırlar. Siz bunu, spor yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

• Bazı kişilerde diyabet riski bulunmaktadır… Örneğin, ailesinde diyabet hastası olanlarda, genetik olarak bu hastalığa yatkınlık söz konusudur. Sizin de buna benzer bir risk durumunuz varsa, ilaçlardan dahi daha etkili olan egzersizle kendinizi diyabetten koruyabilirsiniz. Hem de bunun için para harcamanıza gerek yok…

• Düzenli spor yaptığınızda, stres seviyeniz de daha düşük olacak, ve daha az endişeli, uykusu düzenli bir birey olacaksınız…

İşte tüm bu nedenler dolayısı ile, spor yapmak önerilmektedir… Ancak, spora başlamadan önce doktorunuza danışıp, sağlığınız açısından buna engel bir durumunuzun olup olmadığını da öğrenmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası