Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

Günümüzde, sağlıklı insanların dahi spor yaptıklarını görüyoruz. Çünkü spor yapmak sağlıklı yaşamın ilk adımları arasında yer almaktadır. Ancak bilinçsiz yapılan spor, beraberinde sağlık sorunlarını ya da spor yaralanmalarını getirebilir. Bu nedenle, hem spor yaralanmaları nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını, hem de spor yaralanmalarında ilk yardım ile ilgili detayları bilmek gerekmektedir. Sağlıklı yaşam için yaptığımız sporun, sağlığımızı bozmasını istemiyorsak, mutlaka spor yaralanmaları hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

■ Her şeyin öncesinde, spora başlamadan önce, sağlığımızın bunun için uygun olup olmadığını tespit ettirmeliyiz. Tempolu sporlar ve takım sporları yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka, en az senede bir kez doktor takibinde sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

■ Yaşınız, cinsiyetiniz, daha önce geçirmiş olduğunuz kazalar, kas ve eklemlerinizin durumu… gibi pek çok unsuru aynı anda dikkate alarak, yapacağınız spora karar vermeniz gerekmektedir. Eğer spor konusunda yeterli donanıma sahip değilseniz, tüm bu etkenler doğrultusunda, bir uzman ile konuşarak, hangi egzersizleri yapmanız gerektiğine karar verin.

Sporun Sağlığa Faydaları

■ Yapmaya karar verdiğiniz sporu, spor yaralanmalarını önlemek adına, uygun zeminde, uygun teknikleri kullanarak yapmalısınız. Spora başlamadan önce, gerekli ısınma hareketlerini yapmalı, sonrasında kurallara uymalısınız. Eğer biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi spor konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir spor koçunuz olmalı ve en azından başlangıçta bilgileri ondan almalısınız.

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarından en az hasarla kurtulabilmek adına, ilk müdahalenin bilinçli yapılması ve sonrasında da yaralanan kişinin hemen hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Ramazan Detoksu Ve Ramazanda Spor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağrıyı kesmesi dolayısı ile yapılan sıcak uygulamalar ve hastayı rahatlatması düşüncesi ile uygulanan masaj kesinlikle yapılmaması gereken şeylerdir. Hastanın yaralandığı bölgeye, kalp hizasının üzerinde elevasyon yapılmalıdır. Her iki saatte bir, yaralanan bölgeye 15 dakika soğuk uygulamak, yapılması gereken diğer işlemdir. Bunun haricinde, bölgeyi elastik bandajla sarmak da önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası