Spor Yapmayı Nasıl Severim?

Spor Yapmayı Nasıl Severim?

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın önemli anahtarlarından bir tanesi. Eğer sağlığınız ile alakalı herhangi bir sıkıntınız yoksa, doktorunuz tarafından spor yapmak size yasaklanmadıysa mutlaka egzersiz yapmalı; en azından haftada üç gün, orta tempoda yarım saat yürüyüş yapmalısınız. Ama spor yapmayı sevmiyorum dediğinizi de duyar gibiyim. Spor yapmayı nasıl severim şeklinde sorular yönelttiğinizi de… Size, spor yapmayı sevdiren yöntemlerden söz edeceğiz. Çünkü spor yaparsanız daha sağlıklı, daha mutlu, daha fit… kısacası daha… olursunuz. O halde, bakalım sizlere neler önerebiliriz…

Spor Yapmayı Nasıl Severim?

■ Spor yapmayı sevmiyorum diyorsanız, ilk olarak kendinize bir spor arkadaşı edinin. Günümüzde insanlar diyet yaparken bile diyet arkadaşlarından yararlanıyorlar. Arkadaşlar birbirlerini motive etmek için varlar. Spor salonuna birlikte gidip, birlikte yürüyüşe, koşuya çıkabileceğiniz, verilen molalarda birlikte bir kahve içip sohbet edebileceğiniz bir arkadaş, sizi spor yapmak konusunda motive edecektir. Tabi ki siz de onu…

■ Spor yapmak için daha çok spor salonlarını değil de açık ortamları tercih edin. Deniz kenarlarında ya da parklarda, spor yapabilmeniz adına muhtemelen spor aletleri vardır. Onları kullanabilir, hem de ortam oksijeninden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, zaman zaman farklı yerleri tercih etmek de sizin motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır. Peki diyelim ki hava yağmurlu, o zaman ne yapacaksınız? Tam da bu noktada hafif tempolu yürüyüşler, sizin için oldukça keyifli ve romantik olacaktır.

■ Spor yapmak, sadece ağır egzersizler yapmak değildir. Spor yapmanın sağlıklı yaşamdaki genel amacı, yaşamı daha hareketli hale getirmektir. Bu noktada birbirinden farklı sporlar yaparsanız, spor yapmaktan sıkılmazsınız. Yürüyüş, koşu, yüzme, tenis, spor salonları, ekip oyunları… Böylece sıkılmamış olursunuz. Hem de, birinden biri mutlaka hoşunuza gider ve sürekli olmasını istersiniz.

■ Aslında spor yapmayı nasıl severim sorusunun yanıtları çok önemlidir. Çünkü zorla yaptığınız bir şeyden değil, keyif alarak yaptığınız şeylerden daha çok mutlu olursunuz. Bu nedenle işe kendinizi motive ederek başlayın. İlk olarak sağlıklı bir beslenme programı, sonrasında da egzersiz programı hazırlayın. Ve birinin sizi zorlaması ile değil, kendi kendinizi teşvik ederek egzersizlerinizi yapın. Belki spor yapmanın sağlıklı olduğunu biliyorsunuz, ama onu sevmenin de en az sağlıklı olması kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.