Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir sorusunun yanıtı herkes tarafından yaz aylarında sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alıyor. Ancak daha çok da sivrisinek ısırığına ne iyi gelir evde çözüm için neler yapmak gerekir gibi sorulara yanıt aranıyor. Bizler de bu nedenle ilerleyen bölümlerde sizlere sivrisinek ısırmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Evinizde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz pratik karışımlar sayesinde, sivrisinek ısırığının neden olduğu kaşıntıları böylece azaltabileceksiniz.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Aslında, sivrisinek ısırmasına ne iyi gelir sorusuna, markette bulunan pek çok ürünle yanıt bulabilirsiniz. Bu ürünler kaşıntıyı azaltırlar; ancak içerikleri doğal değildir ve sentetik madde bulundurmaktadır. Dolayısı ile evinizde bulunan malzemelerle hemen doğal merhemler hazırlayabilir ve sorununuzu, herhangi bir harcama dahi yapmadan sağlıklı bir şekilde çözebilirsiniz. Biz sizlere doğal önerilerden söz edeceğiz.

■ Pek çok kozmetik ürünün yapımında kullanılan ve baz görevi üstlenen kandelillayı sivrisinek ısırığına ne iyi gelir sorusunun yanıtı için hazırlayacağınız merhemde kullanabilirsiniz. Bu merhemin içerisine lavanta yağı da eklemelisiniz. Lavanta yağı hem sivrisinek ısırığı sonrasında oluşan tahriş, şişlik ve kaşıntıları giderir, hem de doğal bir sivrisinek kovucu özelliği gösterir. Peki başka hangi malzemeler bu karışıma ilave edilmeli; malzemelerin tamamı hangi ölçülerde kullanılmalıdır?

5 yemek kaşığı tatlı badem yağı
1 yemek kaşığı lanolin
Yarım yemek kaşığı kandelilla
40 damla esansiyel lavanta yağı

Bu malzemelerin kullanımı aşamasında ilk işiniz lanolin ile birlikte kandelillayı eritmek olsun. Bunu yaparken benmari usulü eritme yöntemini tercih edin, yani kandelilla ve lanolini bir cam kap içerisine koyup ağzını sıkıca kapatın ve sonrasında bu kabı içerisinde sıcak su bulunan bir tencereye atın ve eritme işlemini böylece gerçekleştirin.

Ardından içerisinde erimiş olan malzemelerin bulunduğu cam kaba tatlı badem yağını da ilave edip tahta bir spatula yardımı ile karıştırın. Bu arada yağların erime işlemi sırasında çok fazla ısınmasına da izin vermeyin, aksi halde içeriklerindeki değerleri kaybedeceklerdir. Tüm malzemeler birbiri ile özdeş bir karışım halini aldığında içerisine lavanta esansiyel yağını da ilave edip karıştırın. Karışım için tahta spatula haricinde herhangi bir metal kullanımı gerçekleştirmeyin.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir evde çözüm olarak hazırlamış olduğunuz bu karışımın soğumasını ve katılaşıp krem kıvamına gelmesini sağlayın. Sonrasında ısırığın rahatsız ettiği bölgelere sürerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

■ Sivrisinek ısırmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtı olabilecek bir diğer merhem de papatya esansiyel yağı ile hazırlanmakta olup, bu yağın içerisine de baz olarak vazelin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Vazelinin hücre yenilemesini hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Dolayısı ile iyileşmeyi kolaylaştırır. Gerekli malzemeler ve hazırlanış aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1 çorba kaşığı kurutulmuş papatya
100 gram vazelin

Tıpkı biraz önce kandelilla ve lanolinin eritilmesi işleminde olduğu gibi, vazelini cam bir kap içerisine yerleştirip kapağını sıkıca kapatın ve ardından da benmari usulü erimesini sağlayın.

Eriyen vazelinin içerisine kurutulmuş papatyaları da ilave edip cam kabın kapağını kapatın. Aynı sıcak suyun içerisine koyun. Bu sefer ocağı kısık ateşte yakın ve hazırlayacağınız merhemin yarım saat kadar, içerisine su girmeden pişmesini sağlayın.

Sonraki aşamada karışımı ocaktan alıp elekten geçirerek papatya parçalarını ayırın. Ardından cam kap içerisine yeniden aktarabilirsiniz. Soğumasını bekleyip, sonrasında da sivrisinek ısırığından etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.