Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Olan Değişiklikler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Olan Değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta olan değişiklikler, kendini kısa zaman içerisinde belli etmeye başlar. Çekildiğinde pek çok bağımlılık yapan kimyasalı da vücuda depo eden sigarayı bırakmak, ortaya çıkan bu bağımlılık dolayısı ile zordur. Ancak sonrasında vücut nefes almaya ve pek çok olumlu değişime sahne olmaya başlar. Sigarayı bıraktıktan sonra nefes darlığı ne zaman geçer? Sigarayı bırakmanın faydaları nelerdir? Yanıtları birlikte gözden geçirelim…

Sigarayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

■ Sigara içerken içinize çektiğiniz zararlı maddeler, akciğerlerinizde toksik madde olarak birikir ve bu durum sizin nefes almanızı zorlaştırır. Nefes darlığından kurtulmak için ise sigarayı bırakmak yeterli olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra nefes darlığı ne zaman geçer derseniz, siz ilk olarak sigaradan kurtulun; sonrasında, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nikotin Nasıl Atılır başlıklı konumuzda vermiş olduğumuz önerileri uygulayın. Kısa süre içerisinde nefes darlığı sorununuzdan kurtulursunuz.

■ Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta olan değişikliklerden bir diğeri de yorgunluk hissinin azalmasıdır. Akciğerlerin sigarayı bıraktıktan sonra temizlenmiş olması, sizi daha kolay spor yapabilen, yürüyen, hatta koşabilen bir insan haline getirir. Bununla birlikte sigara içen insanlar sürekli bir yorgunluk hali içerisindedirler. Yorgun olan insanların bir şey yapacak halleri genellikle yoktur. Sigarayı bırakmanın faydaları arasında yorgunluğun geçmesinden mutlaka söz etmeliyiz.

■ Sağlıklı yaşam, sigarayı bırakmanın faydalarından bir diğeridir. Solunum sistemi daha iyi çalışacak olan kişiler bu sayede, beyinlerine daha fazla oksijen gitmesi dolayısı ile günlük işlerini daha rahat yapabilir hale gelirler. Tüm bu etkilerden yararlanmak ve daha sağlıklı olmak için ilk önce sigarayı bırakmak isteyin. Ardından sigarayı bırakmaya karar verin. Son olarak da sigarayı bırakın ve arkanıza yaslanıp gelişmeleri izleyin.

■ Sigarayı bırakan bir kişinin yorgunluk hissinin azaldığını ve dolayısı ile de daha kolay egzersiz yaptığını biraz önce belirtmiştik. Yapılan egzersizler ve buna ek olarak fiziksel aktiviteler, daha etkin bir zihin için çok önemlidir. Daha sağlıklı düşünmeye başlayan kişiler böylece anksiyete seviyelerinin azalmasını sağlayabilirler. Sağlıklı bir beyin sahibi olmak istiyorsanız, sigarayı mutlaka bırakmalısınız.

■ Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta olan değişikliklerin haricinde, sigarayı bırakmanın faydalarından bir diğeri de bütçeniz adına önemlidir. Sigaraya harcadığınız parayı, sizin için daha sağlıklı ve yararlı şeyler adına kullanabilirsiniz. Para biriktirebilir ve çok istediğiniz bir şeyi alabilirsiniz. Tasarruf dediğiniz şey için çok büyük adımlar atmaya gerek yok aslında; para biriktirmek isteyen insanların, her gün yedikleri simitten vazgeçtiğini biliyor musunuz?

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.