Sıcaklardan Korunmak İçin Sıcaklardan Korunma Yolları

Havalar o denli çok ısındı, ve mevsim normallerinin üzerine çıktı ki, herkesin aklına şu soru gelmeye başladı: sıcaklardan korunmak için, sıcaklardan korunma yolları, ve sıcaklardan korunma yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere sıcaklardan korunmak için başvurabileceğiniz sıcaklardan korunma yolları, ve sıcaklardan korunma yöntemlerini anlatmaya çalışacağız. Umarız uygular, ve sıcaklardan olumsuz etkilenmezsiniz…

Sıcaklardan korunması daha çok gerekli olan bir grup vardır: kanser hastaları, kemoterapi tedavisi görenler, bu kişilerle birlikte deri hastalıkları bulunan bireylerin, güneş ışınlarından olabildiğince kaçınmaları gerekmektedir. Sıcaklardan korunmak için, saat 10:00 ile 16:00 arasında, kesinlikle güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
Sıcaklardan korunmak için, dışarıda bulunması gerekenlerin yapmaları gerekenlere bakacak olursak: bol; ve açık renk giysiler giyinmenin çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Sıcaklardan korunma yolları arasında, şapka kullanmak ile birlikte, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan güneş gözlükleri takmak da yer almaktadır. Mecburen dışarda olması, dışarda çalışması gerekenlerin, aşırı hareketlerden kaçınmaları, sık sık, içeriğinde tuz bulunan besinler tüketmeleri, ve güneşe karşı mutlaka kendilerini korumaları gerekmektedir.
Sıcaklardan korunma yöntemlerinden söz ederken şunu da belirtmemiz gerekir ki, bazılarımız spor yapmak durumunda; ya da ağır fiziksel aktivitelerde bulunmak zorunda kalabiliriz. Bunun için kesinlikle sabahın erken saatleri, ya da akşamın geç saatleri seçilmeli, ve her bir saatlik aktivite için, en az iki bardak ile dört bardak arasında su içilmelidir.
Sıcaklardan korunma konusunda risk altında olan kişiler, yaşlılar; bebekler, günde en az iki sefer, güneş çarpmasına, ve sıcak çarpmasına karşı gözlemlenmelidirler.
Park halindeki araçların içerisinde, engellilerin, bebeklerin, çocukların, yaşlıların, ya da hastaların bırakılmamasına dikkat edilmeli. Araç içerisinde klima olsa dahi bu kurala uyularak, park halindeki araçlardan çıkılması gerekmektedir. Sıcaklardan korunmak için bu noktaya özellikle dikkat etmek gerekmektedir.
Sıcaklardan korunma yolları arasında, kapalı alanların çok iyi havalandırılmasının gerekliliğinden de söz etmek gerekmektedir. Güneş gören ortamların mutlaka, güneşlik, ya da benzeri şeylerle gölgelendirilmesi gerekmektedir.
Sıcaklardan korunmak, vücut ısısının yükselmesini önlemek için, sık sık duş alınması gerekir, ancak duş alacak durumunuz söz konusu değilse, ellerinizi, ayaklarınızı, yüzünüzü, ve ensenizi soğuk su ile serinletmeniz, sıcaklardan korunma yöntemleri arasında oldukça etkilidir.
Sıcaklardan korunma amacıyla, kahvaltılık yiyecekler arasında, taze sebzelere, zeytine; yağlı peynirlere yer vermeniz öneriliyor. Bununla birlikte, sıcaklardan korunma yolları arasında yer alan bir diğer unsur da kafein tüketiminin çok fazla gerçekleştirilmemesi. Bunun yerine, kuşvurnu, ıhlamur, süt, meyve suyu… gibi doğal içeceklerden yararlanmalısınız.
Sıcaklardan korunma yolları arasında, aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçınmak, günde en az 2.5 litre su tüketmek, kullanılacak yağların bitkisel olmasına önem vermek… gibi faktörlerden de söz etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası