Protein Tozu Hakkında Bilgiler

Protein Tozu Hakkında Bilgiler

Besin gruplarından bir tanesi olan protein, sağlıklı beslenme için günlük, belirli bir miktarda ve düzenli olarak alınmalıdır. Zayıflamak isteyenler, kas yapmak isteyenler, sporcular, ameliyat olanlar… proteie en çok gereksinim duyan gruplardır. Protein tozu ise yine bu saydığımız gruplar; ama en çok da sporcular ve ameliyat olan kişiler tarafından, uzman doktor kontrolünde kullanılır. Kısa sürede, vücudun gerek duyduğu proteini vücuda sağlamak için tercih edilir. Zaten proteinin görevi, vücudun kendini yenileyerek onarması ve doku oluşumu için gerekmektedir. Kendini toparlaması gereken vücut için protein kısa sürede çözüm olanağı sunmaktadır.

Protein Tozu Neden Spordan Sonra Kullanılır?

Günlük yaşantımızda, eğer sağlıklı besleniyorsak, tükettiğimiz besinlerle proteini zaten alırız. Ancak eğer spor yapıyorsak, vücut, normalden fazla aktivite gerçekleştiriyor demektir. Hal böyle olunca, besinlerle aldığımız protein bizim için ve özellikle de kaslarımız için yeterli olmaz. Bu durum beraberinde, kaslarda yıpranmayı getirir. Bu nedenle protein tozu tüketimi spor yapanlar için gerekmektedir.

Kas oluşumunda proteinler önemli olduğu için, vücut gelişiminde de protein tozundan yararlanılmaktadır. Aksi halde, vücut geliştirme sporları ile uğraşanların günde 5 – 6 tane yumurta yediklerini duyabilirsiniz.

Protein Tozunun Kullanıldığı Hastalıklar Hangileridir?

Bazı hastalıkların kas kaybına neden olması durumu söz konusudur. Böyle bir durum oluştuğunda, kasların eski sağlıklı haline dönebilmesi için kullanılır.

Kanser hastaları da protein tozunu kullanmaktadır. Özellikle kemoterapi hastaları, tedavi sonrasında doku yıpranması problemi ile karşılaşabilirler. Bu gibi bir durumda kullanılan protein tozu, dokuların kendilerini toparlamalarına katkıda bulunmaktadır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Spor sonrasında protein tozu kullanımı gerçekleştirecekseniz, antrenmanın hemen sonrasındaki yarım saat içerisinde, vücut ağırlığınıza göre protein tozu alımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kilonuz 90’ın altında ise 30 gram sizin için yeterli olacaktır. 90 kilonun üzerinde iseniz 40 – 60 gram arası protein tozu kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Fazlasının ise sizin için bir faydası olmayacağından, doz arttırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Uyumadan bir kaç saat önce protein tozu kullanımı gerçekleştirirseniz, hücre yenilemesini daha kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü vücut kendini büyük oranda uyku sırasında yenilemektedir.

Her ne kadar yararlı olsa da; kontrolsüz kullanımının çeşitli olumsuz etkileri bulunabilen protein tozunu, uzman doktor kontrolünden geçmeden kullanmamalı, günlük doz aşımını ise gerçekleştirmemelisiniz. Kullanacağınız protein tozunun kaliteli ürün olduğundan emin olmanız gerektiği ise önemli bir diğer nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.