Protein Nedir?

Protein adını sık sık duymaktayız. Ancak kas yapımında, spora destekte, kilo vermede, hastalıkların iyileşmesi ve sağlıklı yaşamda gerekli olan protein hakkında bilgilere de yeterli miktarda sahip değiliz. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, protein nedir, protein içeren besinler nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edip, günlük protein ihtiyacı hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştireceğiz. İnsan vücudunda üretilmeyen ve bu nedenle de günlük olarak alınması gereken protein, Azotu vücudumuza alabilmenin tek yoludur. O halde protein hakkında bilgiler edinmek için hiç zaman kaybetmeyelim.

Protein Nedir?

Bir organik bileşik olan Protein, çok sayıda aminoasitin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Dokuların sağlıklı gelişimi ve yaraların iyileştirilmesi için proteine gereksinim duyulmaktadır. Metabolzmanın düzenlenmesine olan katkısının yanında, enzimlerin ve vücuttaki enerjinin ortaya çıkmasına da destek olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve azotu vücut için kullanılabilir hale getirir. Kısacası, protein gerçekten önemli besin maddeleri arasında sayılmaktadır.

Protein İçeren Besinler

Protein içeren besinlerin en önemlileri hayvansal gıdalardır. Ancak bir de vejetaryen beslenme tarzını benimseyenleri düşünüp, bitkisel protein kaynaklarının da bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. En zengin protein kaynakları arasında, kırmızı et, beyaz etten söz etmek gerekir ki bu listede balık ve tavuktan söz edebiliriz. Spor yapan kişilerin, özellikle de vücut gelişimine yoğunlaşanların, kas dokusunu arttırmak adına bol bol et tüketimi ve yumurta yediklerini pek çoğumuz biliyor olmalıyız.

Süt ve yumurtanın da içeriğinde önemli miktarda protein bulunmaktadır. Vegan beslenme tarzını benimseyip, hayvansal gıda tüketmeyenlerin ise bitkisel kaynaklardan protein almaları gerekir ki baklagiller, soya fasulyesi, kabuklu kuru yemişler, makarna, pirinç, ekmek, patates, protein içeren besinler arasında kendilerine önemli yer edinirler. Bitkisel kaynaklar içerisinde, en yüksek protein içeriğine sahip olan ismin soya fasulyesi olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız.

Günlük Protein İhtiyacı

Yapılan araştırmalara göre, günlük protein ihtiyacınızı, kilonuza bağlı olarak belirlemek mümkündür. Her bir kilo için günlük protein ihtiyacı 0.45 gramdır. 50 kilo olan bir kişinin günlük alması gereken protein miktarının 22.5 gram olduğunu söyleyebiliriz. Bir yumurtanın içeriğinde 13 gram protein bulunmaktadır. Bu nedenle güne, sabah kahvaltısına bir tane yumurta ekleyerek başlamanız, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Zayıflamak için kas yapmak ve buna yönelik olarak da protein tüketmek isteyenler, tüketecekleri protein ile kilo almaktan da korkarlar. Bu noktada daha çok beyaz et tüketimi gerçekleştirebilirsiniz; ama kırmızı et tüketimini de ihmal etmemeli, yanında sebze alımı ile birlikte gerçekleştirmelisiniz. Et tüketimi gerçekleştirirken, kızartma ya da kavurma yöntemleri yerine fırınlama ya da haşlama yöntemlerinden yararlanmalısınız. Protein içeren besinler arasında yer alan peynirleri, düşük kalorili olanlarından seçerek tüketmelisiniz. Aksi halde size ciddi anlamda kalori alımı ve kilo olarak geri dönebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası