Protein Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Protein Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Proteinler, vücudun her gün gereksinim duyduğu, hareket halinde parçalanabilen; ama yoksunluğunda olumsuz etkilerin ortaya çıktığı durumlardır. Proteinler vücutta, bazı fonksiyonların sağlıklı şekilde gerçekleşmesi adına önemlidirler. Protein eksikliği hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız içerisinde, protein eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, protein eksikliği belirtilerini bulabileceksniz.

Protein Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı kasların oluşması adına gerekli olan proteini, bu nedenle sporcular, mutlaka beslenmelerine dahil ederler. Zayıflamak isteyenler de protein kullanır; çünkü proteinin yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Güçlü kemikler için de protein olmazsa olmazdır. Protein eksikliği belirtilerini ise şu şekilde özetleyebiliriz:

Köpek Balığı Kıkırdağı Neye Yarar?

■ Protein eksikliğiniz varsa, çok çabuk yorulabilirsiniz. Biraz önce sporcuların, düzenli olarak beslenmelerinde proteine yer verdiklerini belirttik. Bunun nedeninin, sağlıklı kas oluşumu için proteinin gerekli olması olduğundan da söz ettik. Eğer yeterince protein almazsanız, kaslarınızda zedelenme olma ihtimali yüksektir ve çabuk yorulursunuz. Kendinizi enerjik hissetmek adına düzenli protein almanız gerekmektedir.

■ Uykusuzluk sorununuz varsa, protein eksikliğiniz de bulunabilir. Çünkü eksik protein, serotonin ve triptofan hormonlarının eksikliğine neden olmaktadır. Bu hormonları yükselterek deliksiz bir uyku çekmek için, geceleri yatmadan önce protein almalı, örneğin bir bardak süt, bir kase yoğurt ya da bir bardak kefir tüketmelisiniz.

Baş Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılır?

■ Kolesterol değeriniz yükseliyorsa, tükettiğiniz şekerli gıdalarla alakalı olabileceğini düşünmeniz gereken bu durumu çözebilmek adına, şekerli atıştırmalıklarla proteinleri yer değiştirebilirsiniz. Elbette kolesterolün nedeni sadece şekerli yiyecekler değildir. Bunun yanında hormonal dengesizlikler ve vücutta sedimantasyonun yüksek olması da neden olarak sayılabilmektedir.

■ Beyin tarafından günlük olarak gerçekleştiren fonksiyonların da protein miktarı ile bağlantısı bulunmaktadır. Protein eksikliği söz konusu ise, öğrenmede zorluk yaşayabilir, konsantrasyon ve motivasyon eksikliği gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, kendinizi uyuşuk hissedersiniz.

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

■ Vücutta olması gereken serotonin ve dopamin isimli hormonların beyinde salgılanması ile de ilgilenen protein, yetersiz miktarda olursa, bu hormonlar az salgılanır ve bu da endişeli ve kaygılı bir ruh halinin sebebi olacaktır.

Eski Yorumlar
  1. atajan

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.