Pasif İçiciliğin Zararları Nelerdir? Pasif İçiciliğin İnsan Üzerindeki Etkileri

Bu yazımızda sizlere pasif içicilik ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Pasif içiciliğin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan pasif içiciliğin zararları, ve pasif içiciliğin insan üzerindeki etkilerini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Öncelikli olarak pasif içicilik nedir sorusunun yanıtını verelim, sonrasında da pasif içiciliğin zararları; ve pasif içiciliğin insan üzerindeki etkilerini öğrenelim:

Pasif içicilik nedir?Sigara içilen bir ortamda, sigara içilmemesi, fakat içilen sigaranın dumanına maruz kalınması haline pasif içicilik adı verilmektedir. Pasif içiciliğin insan üzerindeki etkilerini şu şekilde açıklayabiliriz: Yanan bir sigaradan iki farklı türde duman çıkmaktadır, bu dumanlardan bir tanesi öncelikle kişinin ciğerlerine giden, ve sonrasında aynı kişinin ağzından geri çıkan dumandır. Bu duman, pasif içicilik durumunda bulunan kişiyi çok fazla etkilememektedir. Bunun nedeni, dumanın önce sigara filtresi, sonrasında da kişinin ciğerleri tarafından alınarak azaltılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında bir de, pasif içiciliğin insan üzerindeki etkilerini arttıran direk tütün ile yanarak ortaya çıkan sigara dumanıdır. Bu pasif içicilik konumundaki kişiyi çok fazla etkiler; çünkü hiç bir şekilde filtrelenmemektedir. Bu nedenle de, pasif içiciliğin zararlarının, sigara içen kişinin maruz kaldığı zarardan daha fazla olduğu söylenmektedir.
Pasif içiciliğin zararlarına bakmak istediğimizde ise ilk olarak burunda ve boğazda meydana gelen olumsuz etkilerden söz etmemiz gerekir. Tahriş söz konusudur. Bunun yanında, gözlerde sulanma, yanma, ve kaşıntının da meydana geldiğini belirtmemiz gerekmektedir. Astım, zatürre; ya da bronşit de pasif içiciliğin zararları arasında yer almaktadır. Pasif içiciliğin zararları arasında yer alan bir başka şey de damar tıkanıklıkları, kalp hastalıkları; ve kanserojen durumlardır. Pasif içiciliğin zararları arasında yer alan bu etkiler özellikle, uzun zaman pasif içicilik yapmış olan kişiler için söz konusudur.
Pasif içiciliğin insan üzerindeki etkilerini en çok hissedenlerin ise çocuklar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Aynı şekilde bebekler de pasif içicilikten çok olumsuz etkilenmektedirler. Bunun nedeni, solunum sistemlerinin henüz çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar için pasif içiciliğin zararları nelerdir sorusunun yanıtını verecek olursak, öncelikle ilerleyen zamanlarda sigaraya başlama olasılıklarının çok yüksek olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, akciğer kanseri; ve lösemi de pasif içiciliğin zararları arasında ilerleyen dönemlerde çocukları çok olumsuz etkilemektedir.
Bir kişi dört saat boyunca, kapalı bir ortamda, pasif içicilik konumunda kalacak olursa, on tane sigara içmiş kadar zehirlenmektedir. Pasif içicilik bu denli zararlı bir durumdur. Bu nedenle sigara içmemeli, sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Bugünün 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma günü olduğunun bilincine vararak, bu bilgileri hem siz özümsemeli, ve hem de 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü gerekçesi ile çevrenizdeki insanlara özümsetmelisiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası