Omega 3 Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Omega 3 yağ asitlerinin vücut tarafından üretilmeleri olanaksız olduğu için, dışarıdan alınması gerekmektedir; ve bu da ancak sağlıklı beslenme ile gerçekleşir. Beyin fonksiyonlarından, vücudun sağlıklı gelişimine kadar pek çok şeye faydası bulunan Omega 3 eksikliği de bazı belirtiler ile kendini bizlere gösterebilmektedir. Omega 3 eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan Omega 3 eksikliği belirtilerini, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Omega 3 Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

• Kan damarları, ve kalp sağlığı ile ilgili problemler, Omega 3 eksikliğinde ortaya çıkabilmektedir. Çünkü Omega 3 yağ asitleri, hem yüksek tansiyon, hem kolesterol problemlerini giderip, hem de kalpte ritim bozukluğu, çarpıntı; ve dahası, kalp krizi gibi problemlerin önlenmesine olabildiğince katkıda bulunmaktadır. Omega 3 eksikliği belirtileri arasında, kan damarı, ve kalp sağlığı ile ilgili problemler ilk sırada yer almaktadır.

• Omega 3 yağ asitleri, beyinde bulunan hücre zarının gelişimine katkıda bulunmaktadır. Eğer Omega 3 eksikliği söz konusu ise, kişinin performansında düşüklük, dikkatinde dağınıklık, ve hareketlilik gibi problemler ortaya çıkabilir. Hafıza, akıl, ve ruh sağlığı ile ilgili problemler Omega 3 eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

Kan Tahlili Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Depresyonun önlenmesine katkıda bulunan Omega 3 yağ asitlerinin az alınması, kişide hem depresyon belirtilerini; hem de bunalımı arttırır. Günümüz stres ortamını düşünecek olursak, depresyondan korunmak adına dahi olsa, bu faydalı yağın tüketilmesinin ne denli önemli olduğunu algılayabiliriz.

• Göz sağlığını koruyan Omega 3 yağ asitleri, göz kuruluğunu önler; ve gözdeki sıvı miktarının, olması gereken seviyede kalmasına yardımcı olur. Eğer görmede sorunlar, ya da göz sağlığı ile ilgili farklı problemler söz konusu ise, bu durum Omega 3 eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

• Eklem ağrılarınız bazen iltihap kaynaklı olduğu gibi, bazen de ağrılar iltihaba neden olabilir. Bu durum Omega 3 eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Omega 3 yağ asitlerinin rahatlatıcı, ve daha önemlisi iltihap söktürücü etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ileilaç kullanımınızın azalmasına da yardımcı olacaktır.

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Neler Yapılmalı?

• Bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olan Omega 3 yağ asitleri, emilimi yağlar sayesinde daha kolay olan A, D, E, ve K vitaminlerinin vücutta daha etkili olmasını da sağlamaktadır. Söz konusu yağın az tüketilmesi ise, bağışıklık sistemini düşürür, ve soğuk algınlığı, enfeksiyon gibi durumlardan daha olumsuz etkilenmeyi gündeme getirir.

• Kilo almaya devam eden, zayıflamakta zorlanan bir kişi iseniz, yine Omega 3 eksikliğiniz var demektir. Zayıflamak için Omega 3 alımını arttırıp, Karbonhidrat alımını azaltmanız gerekmektedir. Bu sayede hızlanacak olan metabolizmanız, daha fazla kalori yakacak; zayıflamanıza katkıda bulunacaktır.

• Cilt kuruluğu, pullanması; ve kaşıntısı da Omega 3 eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer yeteri kadar Omega 3 tüketimi gerçekleştirirseniz, cildiniz su kaybetmez, nemli; ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bu durum yaşlanma etkilerinin gecikmesine, ve kırışıklıkların azalmasına da katkıda bulunmaktadır.

• Yeterli miktarda uyusanız da, uyandığınızda enerjinizin düşük seviyelerde olduğunu görüyorsanız, bu durum Omega 3 eksikliğine bağlı olarak gelişmiş olabilir. Söz konusu bu yağ, Karbonhidratlar ile birlikte tüketilirse, Karbonhidratların yavaş bir şekilde sindirilmesini de sağlar.

Sporun Sağlığa Faydaları

• El ve ayakların sürekli üşümesi de Omega 3 eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarındandır; ama bunun, Demir eksikliği, zayıflık gibi farklı nedenlerinin de bulunabildiğini unutmamak gerekir. Omega 3 yağ asitlerinin, derinin altında bulunan; ve ısıtıcı etki gösteren özelliği bulunduğunu unutmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası