Öksürük Nasıl Geçer Balla Zencefille Bir Gecede Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer Balla Zencefille Bir Gecede Nasıl Geçer?

Öksürük nasıl geçer, mevsimin kışa dönmesi ve karşı karşıya kaldığımız virüs sayılarının da artması dolayısı ile yanıtı en çok aranan sağlık soruları arasında yer alıyor. Genel olarak bakıldığında boğazı tahriş eden maddelerin ve vücuttaki enfeksiyonların atılması için vücudun öksürüğü kullanan bir mekanizma olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bu senenin öksürüğü önceki senelere göre biraz daha farklı. Boğazda hissedilen bir kaşıntı ya da gıdıklanma hissi ile birlikte gelen öksürükle balgam atmaya çalışan kişiler, genellikle bunu yapamıyorlar. Dolayısı ile can sıkıcı bir hal alan bu durum, geçmeyen öksürük ile birlikte daha çok tedavi edilmesi gereken hale dönüşüyor.

Öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt ararken de en iyi tedavi yönteminin, altta yatan nedeni bulmak ve sonrasında buna yönelik tedaviler uygulamak olduğunu belirtmeliyiz. Bunun haricinde MaviBoncuğum içerisinde daha önce de bu konuya yönelik bilgi aktarımı gerçekleştirmiştik. Linklere tıklayarak gözden geçirebilirsiniz.

Öksürük neden olur?
Evde öksürük şurubu nasıl yapılır?
Reçetesiz öksürük şurubu alınır mı?
Öksürük krizinasıl geçer?

Öksürüğü durdurmanın yolları arasında ilk olarak bir çay kaşığı balın, bir fincan üzüm suyunun içerisine eklenerek içilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Geceleri yatmadan önce içilen anason çayı da öksürüğü durdurmanın yolları arasında yer almaktadır. Günde üç sefer içilen beş damlalık sarımsak suyu da öksürüğü durdurabilir.

Göğüse sürülen iki damla okaliptus yağının da etkili olacağını söyleyebiliriz. Öksürüğü geçiren bir diğer şey de bitter çikolatadır. Özellikle öksürük krizi başladığında işe yaramaktadır. Zerdeçal kökleri kavrulmalı, sonrasında da öğütülmelidir. Sabah ve akşam olmak kaydı ile günde iki sefer, üç gram olmak kaydı ile bu kavrulmuş köklerin yutulması gerekmektedir.

Bir çay kaşığı balın, bir tatlı kaşığı fesleğen içerisine eklenip karıştırılması ile elde edilen formül de öksürüğe iyi gelmektedir. Elli gram kimyonun içerisine ilave edilen yüz gram toz zencefil ve yüz gram şekerin karıştırılması sonucunda elde edilen karışımın günde dört sefer bir tatlı kaşığı tüketilmesi de etkili yöntemler arasındadır.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmadan önce şu önerilerde bulunmayı borç biliyoruz:

Balla Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer

• Doğal yollarla öksürüğü giderebilirsiniz. Ancak kullanacağınız gıda takviyelerinin kalitesi hakkında mutlaka araştırma yapmalısınız.

• Bazı besinler, kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçebilir ve istenmeyen etkilere neden olabilirler. Dolayısı ile Doktorunuza danışmadan herhangi bir ekstra kullanım gerçekleştirmemelisiniz.

• Bazı durumlarda öksürüğü evde geçirmek yerine doktora başvurmanız gerekebilir:
– Uzun süren ve tekrarlayan öksürük
– Nefes darlığı ile birlikte yaşanan öksürük
– Öksürükle birlikte kan ya da sarımsı -yeşilimsi balgamın varlığı
– Ateş ve baş ağrısı ile birlikte öksürük
– Öksürükle birlikte gelen hırıltı ya da boğmaca benzeri ses

Öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğinde önerileri gözden geçireceğiz. Ancak bu önerilerin tamamı için yeterli araştırmaların yapılmış olmadığını; bir kişide etkili olmasının sizde de etkili olacağı anlamına gelmediğini ancak inatçı olmayan öksürük durumunda, doktorunuza danışarak deneyebileceğinizi belirtmek isteriz.

Balla Öksürük Nasıl Geçer?

Balla öksürük nasıl geçer? 2021 yılında yapılan çalışmalarla balın hem öksürüğü geçirdiği hem de vücudun antibiyotik ihtiyacını giderdiğine dair sonuçlar elde edilmiştir. Bu etkilerden yararlanmak için günde bir kaşık bal yutabilir ya da bitki çayınızın içerisine bal karıştırarak boğazınızı yumuşatmasını sağlayabilirsiniz.

Zencefille Bir Gecede Öksürük Nasıl Geçer?

Zencefille bir gecede öksürük nasıl geçer? Zencefilin iltihap önleyici, kuru ve astımlı öksürüğü giderici özellikleri bulunmakla birlikte, ağrılara ve mide bulantısına da iyi geldiği bilinmektedir. Bal ile birlikte kullanıldığında daha etkili olabileceği 2015yılında yapılan biraraştırma ile ortaya konmuştur.

Zencefille bir gecede öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt vermek adına zencefili yemeklerinize ekleyebileceğinizi ya da çay olarak tüketebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak zencefil çayı nadir de olsa bazı kişilerde mide rahatsızlıkları ya da ekşimesine neden olabilirbilgisini aktarmadan da geçmek istemeyiz.

Öksürük Nasıl Geçer Sıcak Suyla?

Öksürük nasıl geçer sıcak suyla? Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar yetersizolmasına karşın, 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre oda sıcaklığında tüketilen içeceklerin öksürük,burun akıntısı ve hapşırığı azaltma etkisinin olduğunu gözler önüne sermiştir. Isıtılarak tüketilen içecekler ise baş ağrısı, titreme ve yorgunluğu azaltabilir.

Öksürük nasıl geçer sıcak suyla sorusuna yanıt verirken şu detayın da altını çizmek isteriz: Sıcak içecekler tükettiğinizde öksürük semptomlarınız hemen hafifleyebilir ve etkisiuzun sürebilir. Ya da süreklisıcak içecekler tüketerek uzun vadede öksürüğü giderebilirsiniz. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Peki hangi içecekleri sıcak tercih etmelisiniz?

• Kafeinsiz siyah çay
• Bitki çayları
Saf et suyu
• Ilık meyve suları
• Ilık su

Gördüğünüz gibi öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtları oldukça basit.

Eski Yorumlar
  1. Fatma
  2. öksürük nasıl geçer

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.