Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor Ne Yapmalıyım? Öneriler

Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor Ne Yapmalıyım? Öneriler

Nereye dokunsam elektrik çarpıyor diyenler arasında siz de yer alıyorsanız hiç üzülmeyin. Yalnız değilsiniz. Aslında vücudumuzda doğduğumuz andan itibaren bir miktar elektrik bulunuyor. Hatta insan vücudu elektrikle çalışan bir makinedir dersek de yanlış bilgi vermiş olmayız.

Ancak statik elektrik dediğimiz el, baş ve yüz bölgesinde daha çok biriken bu negatif elektrik, bazen bir şeye dokunduğumuzda ya da biri ile tokalaştığımızda veya süte parmağımızı soktuğumuzda dahi bizi çarpabiliyor. Bir anda şoka girmiş gibi hissediyoruz. Hatta zaman zaman bu durum acı verici olabiliyor. Bir yere dokunmaya korkuyoruz.

Aslına bakarsanız bu durumla en çok kış aylarında saçlarımızda ya da kıyafetlerimizde hissediyoruz. MaviBoncuğum olarak bu konuya yönelik çok sayıda bilgi paylaşımında bulunduk. Bu başlıklardan ilginizi çekebilecek bazıları şu şekilde:

Saç elektriklenmesi için ne yapmalı?
Saç elektriklenmesini önlemek için yapılması gerekenler
Saç elektriklenmesi nasıl önlenir?
Saçım çok elektrikleniyor ne yapmalıyım?
Saç elektriklenmesi nasıl geçer?
Saç elektriklenmesini önleme
Elektriklenen saçlar

Nereye dokunsam elektrik çarpıyor diyorsanız öncelikliolarak bu durumun daha çok kış aylarında gerçekleştiğini hatırlatmak isteriz. Sadece sizde değil, pek çok kişide ortaya çıkan bu durum sürtünme nedeniyle meydana gelebileceği gibi, nemsiz ortamlarda kalındığında da gündeme gelebilmektedir.

Dolayısı ile aklınıza geldikçe sorunun çözümüne yönelik olarak biraz sonra vereceğimiz önerileri uygulayabilir ve sağlığınıza bu şekilde yarar sağlayabilirsiniz.

Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor

Nereye dokunsam elektrik çarpıyor şeklindeki şikayetler bazen üzerinizi değiştirirken ortaya çıkar. Çünkü statik elektrik en çok el,yüz ve baş bölgesinde bulunmaktadır. Cisimlerin birbirine yaklaşması ile yüklerini boşaltmaları durumu söz konusu olur. Ve bunu yaşadığınızda vücudunuzda ortaya çıkan değişim sizi rahatsız eder.

Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor Ne Yapmalıyım

Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor

Mereye dokunsam elektrik çarpıyor şeklinde şikayetler en çok kış aylarında ortaya çıkar. Sürtünme, kuru ortamda bulunma, elektronik cihazlarla çalışma… bu sorunu yaşama olasılığınızı diğer kişilere göre arttırır. Eski zamanlardan beri büyüklerimiz bu gibi durumlarda, kumda ayakkabısız yürümeyi önerirler.

Nereye Dokunsam Elektrik Çarpıyor Ne Yapmalıyım?

Nereye dokunsam elektrik çarpıyor ne yapmalıyım sorusuna yanıt olabilecek çok sayıda öneri söz konusu. Elbette bu önerilerden biri de kumda ayakkabı ya da terliksiz dolaşmak. Ancak yapabileceğiniz tek şey bu değil. Bu sorunu çözebilmek adına alabileceğiniz çok sayıda önlem bulunuyor. Maddeler halinde sıralayalım:

• Toprakta ayakkabısız ya dakösele ayakkabı ile dolaşabilirsiniz. Lastik ayakkabılar ise izolasyonu güçlü ayakkabılardır. Dolayısı ile işe yaramazlar.

• Vücudunuzu nemlendirin. Biraz önce elektriklenmenin kuru ortamlarda daha fazla ortaya çıktığını belirtmiştik.

• Bazen hava şartları ya da sağlık durumunuz toprakta yürümenize engel olabilir. Bu gibi durumda malzemesi toprak olan bir nesne ile temasta olmanız dahi yeterlidir. Hatta evinizde bitki yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Doğa ile bütünleşmek sadece elektriklenme konusunda değil, pek çok anlamda işinize yarayacaktır.

• Bulunduğunuz ortamın nemlenmesini sağlayarak da elektriklenmeyi azaltabilirsiniz.

• Ortamda bulunan elektrik yükünü yok etmek adına iyonlaştırıcı kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

• Duş almak ya da bunu yapamıyorsanız bile ellerinizi sık yıkamak da bu probleminizin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

• Anti-statik el ve ayak bileklikleri kullanarak da vücudunuzdaki elektrik yükünü azaltabilirsiniz.

Mereye dokunsam elektrik çarpıyor ne yapmalıyım diyorsanız beklemeyi de tercih edebilirsiniz. Özellikle saçınızdaki elektriklenmenin maksimum bir kaç dakika içerisinde yok olacağına şahit olabilirsiniz.

Nereye dokunsam elektrik çarpıyor şeklindeki şikayetinizden kurtulmak için farklı bir öneriniz varsa, konu altına yorum yazarak da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.