Neden Gülmeliyiz? Gülmenin Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, neden gülmeliyiz, ve gülmek neden güzeldir gibi soruların yanıtları arasında yer alan gülmenin faydalarından kısaca söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de gülmenin faydaları hakkında bir merak içerisinde iseniz, ve neden gülmeliyiz; ya da gülmek neden güzeldir gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, yazımız içerisinde gülmenin faydalarını bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

Neden gülmeliyiz diyenler, gülmenin faydaları arasında ilk olarak belirtmeliyiz ki: bağışıklık sisteminin güçlenmesi yer almaktadır. Gülmenin faydalarından bir diğeri de, yüz kaslarının çalışmasıdır, insan güldüğü sırada, yüzünde bulunan 15 farklı kasın çalıştığını biliyor muydunuz?
Neden gülmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, tümör, ve virüslerle savaşlak için de gülmenin faydalarından söz edildiğini biliyor musunuz? Hem virüslerle, hem de tümörlerle savaşan hücrelerin sayısı, güldüğümüz zaman artmaktadır. Gülmenin faydaları arasında, ruhsal bazı hastalıkların tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Yapılan gülme terapilerinin olumlu sonuçlarının, ruhsal hastalıklar üzerinde gözlemlendiği belirtilmektedir.
Gülmenin faydalarından yararlanmak adına, eğer gülünecek bir şey yoksa dahi, günde en az 10 ya da 15 dakika gülmek gerektiği belirtiliyor. Bunun için de gülme egzersizlerinden yararlanılması öneriliyor. Gülme egzersizi yapmak için ayağa kalkmanız, ve alkışlamanız gerekiyor; fakat alkışlama işlemi sırasında da ellerinizin tamamen açık olması gerekli. Belirli ritimler eşliğinde bir süre alkışlamalı, sonrasında ise, belirli aralıklarla: ”ho ho ho”, ”ha ha ha”, ”he he he” seslerini çıkartmanız gerekiyor. Belirli bir süre bunun da gerçekleştirilmesinden sonra alkış hareketlerinin, vücudun sağ, ve sol taraflarında yapılması gerekiyor.
Yazar görüşü: Denemedim değil, denedim, ama, yaptığım şeye gülmekten, uygulamayı tam anlamı ile tamamlayamadığımı belirtmeliyim. Öyle böyle değil, gülerken sadece yüz değil, karın kaslarımın da şiddetli bir şekilde çalıştığını hissettim… Bu gülme egzersizlerini yanınızda birisi varken yaparsanız, birbirinize gülme ihtimalinizin de oldukça yüksek olduğunu belirtmem gerekiyor. Allah hepimizi, bu bol stresli günlerde, bolca güldürsün değerli MaviBoncugum.Com okuyucularımız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası