Meditasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde, gerek yaşam şartlarının zorluğu, gerek maddi sıkıntılar, hatta televizyonlarda izleyip gazetelerde okuduğumuz haberler, bizleri strese sokmakta. Bizler de bu stresi genellikle, şeker, çikolata, gazlı ve alkollü içeceklerle ekarte etmeye çalışmaktayız. Ancak çok basit bir şekilde, evimizde yapacağımız meditasyon, hem çok sağlıklı; hem de diğerlerinin zararlarına maruz kalmamızı önlemiş oluyor. Ama çoğumuz, meditasyon nasıl yapılır ve meditasyon nasıl öğrenilir sorularının yanıtlarını bilmiyoruz. Sizlere ilerleyen bölümlerde, meditasyon yapmanın püf noktalarından söz edeceğiz.

Meditasyon Nasıl Öğrenilir?
Meditasyon Nasıl Yapılır?

■ Meditasyon yapmak, aslında hiç de öyle bilindiği gibi çok sessiz bir ortam gerektirmez. Hepimizin bir işi, bakmakta olduğu çocukları; ya da hiç biri yoksa komşuları var. Biz meditasyon yapacağız diye, komşumuzun misafirinin ya da televizyonunun sesini kıstıramayız. Ama meditasyon yapacağımız ortamda, televizyon, bilgisayar ya da akıllı telefonumuzun kapalı olmasını sağlayabiliriz. Ofiste de meditasyon yapmak isteyebilirsiniz; sandalyenizi bilgisayarınızın tersine çevirin. Evde meditasyon yapacaksanız odanızın kapısını kapatın. Kısacası, şartlar size uymaz, şartları siz kendinize uydurun.

■ Meditasyon yapmanın püf noktalarından bir diğeri de, bunun için çok fazla malzemeye gerek duymamak. Zil, battaniye, yoga matı gibi malzemeler olmadan meditasyon yapamayacağınızı düşünürseniz, istediğiniz her zaman ve her ortamda meditasyon yapamazsınız. Bu nedenle, ne kadar az malzeme, o kadar çabuk ve kolay meditasyon, unutmayın.

■ Gelelim meditasyon nasıl yapılır sorusunun pratik yanıtlarından ilkine, bunun için ilk olarak, kendinizi rahat hissettiğiniz bir yere oturun ya da uzanın. Sonrasında da gözlerinizi ister açık bırakın; isterseniz de kapatın. Burda da aynı kural geçerli: Kendinizi nasıl daha rahat hissediyorsanız öyle yapın.

■ Sıra nefes almaya geldiğinde, bunu diyafram ya da burundan alınacak özel nefesler şeklinde bir sınırlamaya tabi tutmayın. Nefes almak konusunda da rahat olun. Elbette nefes alma tekniklerini öğrenmeniz gerekecek; ama bunu meditasyonda kendinizi rahat hissetmeye başladığınızda yapabilirsiniz. Zaten aksi durumda baş dönmesi gibi durumlarla da karşı karşıya kalmanız muhtemel.

■ Meditasyon nasıl öğrenilir sorusunun yanıtları arasında, nefese odaklanmanın yer aldığını ise unutmayın. Aldığınız ve verdiğiniz nefese konsantre olun. Vücudunuza havanın girişini; sonra da çıkışını hissedin. Bu durumun size neler hissettirdiğini algılayın.

■ Meditasyon sırasında aklınıza gelen şeyler mutlaka olacaktır. Günlük hayattan uzaklaşmak kolay değil. Ancak onları yavaş yavaş beyninizden uzaklaştırıp, meditasyon sonrasına bırakın ve kendinizi yeniden nefesinize odaklayın.

■ Aklınızda iki kelime belirleyin; bu kelimeler sizin rahatlamanızı ve kendinizi pozitif hissetmenizi sağlayacak kelimeler olmalı. Beyninizde onları canlandırın ve sıradan yaşamın dışına çıktığınız için kendinizi mutlu hissedin.

■ Günde iki sefer, kendinize meditasyon için, ortalama yirmi dakikalık zamanlar belirleyin ve bu zamanı sessiz, sakin, sükunet içerisinde geçireceğinize dair kendinizi şartlandırıp, bunu uygulayın.

■ Meditasyon yapmanın püf noktalarından bir diğeri de, her anınızı nefesinize odaklayabilmek. Hareketsiz duramayabilirsiniz. Ama siz yürüyüş yaparken de nefesinize odaklanabilir ve adımlarınızı 1 – 2 – 1 – 2 şeklinde sayabilir, bu arada nefes alışverişlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası