Maden Suyu Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi maden suyu hakkında bilgi sahibidir; ancak maden suyunun soda olduğunu düşünerek, meyveli sodaları içip, maden suyunun faydalarını elde etmeyi ummaktadır. Ama işin aslı bu değildir. Maden suyu sodadan farklı bir içecek olup, soda ile aynı etkileri göstermemektedir. Peki o halde şu soruyu sormalıyız: Maden suyu nedir, maden suyu ne zaman içilmelidir, maden suyu ne işe yarar? İşte merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtları…

Maden Suyu Nedir?

Maden suyundan yurt dışında mineralli su olarak söz edilmektedir. Gerçekten de öyledir. Maden suyunun içeriğinde çözünmüş mineraller, elementler; ve gaz bulunmaktadır. Yer altı sularından elde edilmiş olan maden suyu, ilk elde edildiği anda içeriğinde, farklı oranlarda magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, florit, klorit, sülfat, bikarbonat… gibi maddeleri bulundurmaktadır.

Maden Suyu İle Soda Arasındaki Fark

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, maden suyunun içeriği, kaynağından elde edildiğinde hazır halde gelmektedir. Ancak sodayı, kendi elinizle rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, içilebilir suyun içerisine bikarbonat; ve karbondioksit eklemektir. Pek çok kişinin bildiği şu bilgi doğrudur: hem soda; hem de maden suyunun mideye olumlu etkileri bulunmaktadır. Ama, sodanın, mide haricinde başka hiç bir organımıza yararı yoktur. Ama maden suyu öyle değildir. Vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm mineraller maden suyunun içeriğinde mevcuttur.

Maden Suyu Ne İşe Yarar?

Maden suyunun faydaları arasında ilk olarak, hem mide; hem de bağırsakları rahatlatıcı etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Ama bununla sınırlı kalmaz. Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesini olanaklı hale getirir. Özellikle yaz aylarında sıcak hava dolayısı ile kaybettiğimiz minerallerin vücudumuza geri alınmasını olanaklı hale getirir. Cildin daha diri; ve gergin görünmesini sağlayan maden suyunun faydaları arasında, cilde, gerekli mineraller; ve suyun kazandırılmasından da söz etmek gerekmektedir.

İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde, kemik gelişimine, ve ağız, ve diş sağlığına önemli katkıları bulunan maden suyu ile zayıflamak da mümkündür. Özellikle zayıflamak için spor yapan kişiler, sporun sonrasında ter ile birlikte kaybettikleri mineral, ve tuzları geri almak için maden suyu içer, ve yanında bir de ayran tüketimi gerçekleştirirlerse, tok kalma süreleri uzayacağı için, zayıflama adına önemli bir adım atmış bulunurlar.

Mide asidinin fazla olduğu zamanlarda, asit etkisini azaltmak için, ve mideyi rahatlatmak adına kullanılabilecek olan maden suyu, aynı zamanda, içeriğinde bulunan karbondioksit dolayısı ile, gazlı içeceklere alternatif niteliği taşıyıp, onlardan çok da daha faydalı olacaktır.

Maden Suyu Zararları

Bilinçli tüketimi gerçekleştirildiğinde maden suyu zararlarından söz edilmemektedir. Ancak, günde bir litreden fazla maden suyu tüketmenin de zararlı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir; her ilaçta olduğu gibi, maden suyunda da fazla kullanım, bir takım zararları gündeme getirmektedir.

İçeriğinde yüksek oranda Sodyum bulunan maden suyu zararları arasında, tansiyonu yükselten etkisinden söz edilebilir. Bu nedenle, alacağınız maden suyunun öncelikli olarak etiketini okumalı; sonrasında satın almalısınız. Özellikle yüksek tansiyon probleminiz varsa bu duruma dikkat etmelisiniz.

Maden suyu değil de soda tüketecek olursanız, ve içeceğiniz sodayı yemeğin yanında gazlı içecek olarak tercih ederseniz, midenizin asit dengesini bozan etki göstereceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu noktada, maden suyu ne zaman içilmelidir sorusunun yanıtının, yemeklerle birlikte olduğunu da belirtmek gerekir. Ama soda, maden suyundan farklıdır.

Maden Suyu Ne Zaman İçilmelidir?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, yemeklerle birlikte maden suyu tüketmeniz önerilmektedir. Bu şekilde, hem maden suyu; hem de yemeklerden elde ettiğiniz mineralin vücudunuz tarafından emilimi daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası