Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu su hepimiz için şifa demek, sağlık demek. Çünkü limonun içeriğinde bulunan C vitamini, bizim hastalıklardan korunmamızı ve onlarla savaşmamızı sağlarken, bununla birlikte, zaten gün içerisinde en az iki litre su içme zorunluluğumuz var ki vücudumuza yeterli miktarda su alımını gerçekleştirebilelim. Pek çok kişi, limonlu suyun faydalarının zayıflama ile sınırlı olduğunu düşünür; ancak bu bilgi doğru değildir. Limonlu su ne işe yarar ve limonlu su neye iyi gelir sorularının yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Limonlu Su Neye Yarar?
Limonlu Su Ne İşe Yarar?

■ Pek çok kanser türüne karşı, limonun koruma kalkanı oluşturduğu, yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır. Bu nedenle, limonlu suyun faydalarından, kanser riskini uzun vadede azaltmak adına yararlanabilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken, sabahları aç karna, yarım bardak ılık suyun içerisine yarım limonu sıkmak ve bu karışımı içmektir.

■ Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, kilo kontrolü de limonlu suyun faydaları arasında yer almaktadır. Bu anlamda yapmanız gereken tek şey, sabahları aç karna bir bardak ılık limonlu su içmekten ibarettir. Limonlu suyun içeriğinde Pektin lifi bulunmaktadır ve bu lif sizi uzun süre tok tutarak iştahınızı kesecek, gereksiz kalori alımınızın önüne geçecektir. Lmonlu suyun zayıflama üzerindeki etkisi sadece iştahı kesmek de değildir. Aynı zamanda idrar söktüren etkisi de bulunmaktadır. Bu şekilde vücuttaki ödemi atarak da zayıflamanızı destekler.

■ İçeriğinde C vitamini bulunduran limonlu suyun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de yer almaktadır. Limonlu su bunu, vücudun pH dengesini sağlayarak gerçekleştirir. Bu sayede kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca C vitamininin, Demir mineralini arttırma özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle, yeşilliklerin içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduğu için, içeriğinde Demir bulunduran kırmızı etin yeşillik ile tüketilmesi önerisinde bulunulur. Bu nedenle, vücudunuza aldığınız Demirin emilimi için de limonlu suyun faydalarından yararlanabilirsiniz.

■ Limonlu su neye yarar sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, kişiye mutluluk ve enerji verme etkisidir ki bunu içeriğinde bulundurduğu Potasyum minerali sayesinde gerçekleştirir. Potasyum, sinir sistemini güçlendirerek, depresyon ve anksiyete gibi problemlerden korur ve kişinin kendini gün içerisinde dinamik hissetmesini sağlar. Ayrıca vücut için Seratonin hormonu da salgılayan limonlu suyun faydaları arasında mutluluk veren etkisinden de söz etmek gerekmektedir.

■ Cildi temizleyen ve siyah noktaları azaltan limonlu su bu etkileri, vücudu toksinlerden arındırması ve içeriğindeki C vitamini sayesinde, kanı temizleyerek gerçekleştirir. Buna ek olarak, tırnakları güçlendiren ve göz altı kırışıklıklarını da azaltan limonlu suyun faydalarından bu anlamda yararlanmak için, her sabah bir bardak ılık limonlu su içmenin yanında, cildinize ve tırnaklarınıza da limonlu suyu direkt olarak uygulayabilirsiniz.

■ Limonlu su ne işe yarar sorusunun yanıtlarından bir diğeri de ağız temizliğini sağlamaktır. Asitli içeriği bulunan limonlu su sayesinde, ağız içerisinde bulunan aftların kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Nefes kokusunu gidermesinin yanında, daha az kafein tüketmenizi sağlayacağı için de dişlerinizin beyazlamasını olanaklı hale getirecektir. Limonlu suyun faydaları arasında diş eti ağrılarının giderilmesinden de söz etmek gerekir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.