Klima Çarpması Nasıl Geçer?

İçerisinde bulunduğumuz yaz mevsiminin daha en sıcak günleri gelmedi; ama bizler yine de klimalarımızı çalıştırmaya başladık. Kışın soğuk günlerinde sıcakları istedik, hatta ısınmak için doğalgaz faturalarını ödedik; şimdilerde ise serinlemek için elektrik faturalarını ödemeye hazır hale geldik… Bu durum beraberinde klima çarpmasını getirdi. Bir anda belimiz, sırtımız, boynumuz tutuldu, ağrımaya başladı; hatta hareket edemez olduk… Zaten aynı durum, rüzgara maruz kaldığımızda da olmuyor mu? Peki klima çarpması nasıl geçer? Klima çarpmasına ne iyi gelir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?
Klima Çarpması Nasıl Geçer?

Klima çarpması problemini sık sık yaşıyorsanız; yani, sık sık vücudunuzun bir yerlerinde tutulmalar hissediyorsanız, bu durumun illa ki klima çarpması olmayabileceğini düşünerek, doktora başvurmalısınız. Ama, eğer belirli bir bölgede tutulmalar hissediyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, problemli bölgeye sıcak kompres uygulamak, ve sonrasında da hafif egzersizler yapmaya başlamak olmalıdır.

Peki, 15 dakika sıcak kompres yapmanın sonrasında ne tür egzersizler uygulamalısınız?

Diyelim ki boynunuz tutuldu. İlk olarak bir sandalyenin üzerine dik şekilde oturun. Ve başınızı sağa – sola döndürün. Döndüğünüz her bir tarafta ortalama 2 saniye bekleyin; ve bu hareketi 10 kere, her iki yön için de tekrarlayın.

Bu hareketin ardından, yine aynı yerde dik oturarak, bu sefer de boynunuzu öne – arkaya hareket ettirin, ve her iki yanda da, yine 2 saniye bekleme yapın. Her iki yan için de tekrarlama sayısını yine 10 olarak belirleyin.

Sonrasında başınızı öne eğip, bir yarım daire çizin. Bunu, çenenizi önce sağ, sonra sol omzunuza değdirerek gerçekleştirin. Ve tekrar sayınızın yine 10 olması gerektiğini unutmayın.

Peki ya tutulan boynunuz değil de sırtınız ise; ve yine 15 dakika sıcak kompres uyguladıysanız, sonrasında hangi hareketleri yapmalısınız?

Yine dik oturabileceğiniz bir sandalye bulun, ve kollarınızı çapraz olacak şekilde, sandalyenin kenarlarına yerleştirin. Ardından sırtınızı kambur yaparak, beş kere, yukarı doğru itmeye çalışın.

On kere de şunu uygulayın: Nefes aldığınız sırada omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın. Nefes verdiğiniz sırada ise, omuzlarınızın olabildiğince gevşemesini olanaklı hale getirin.

Ayakta durup, duvara yaslanarak yapabileceğiniz bir diğer hareket de şudur: Bir tenis topu almalı, ve sırtınızın tutulan bölgesine koyarak, duvarla aranızda bulunan bu topu yukarı – aşağı şekilde hareket ettirmeye çalışın, ve bunu beş tekrar halinde gerçekleştirin.

Son olarak bel tutulmalarına baktığımızda, aktaracağımız hareketlerin sert, düz bir zeminde yatarak uygulanması gerektiğini unutmayın. Öncesinde ise yine 15 dakika sıcak kompres gerekmekte elbette…

On tekrar olacak şekilde, sağ bacağınızı; ve sol bacağınızı sırası ile, karnınıza doğru çekip bırakın.

Her iki kolunuzu yana doğru açıp, vücudunuzun belden aşağı olan bölgesini 10 tekrar olacak şekilde sağa – sola çevirmeye çalışın. Ama bu hareketi, vücudunuzu çok zorlamadan gerçekleştirin.

Her iki bacağınızı aynı anda karnınıza doğru çekin. İçinizden 10’a kadar sayın. Sonrasında bacaklarınızı yine öne doğru uzatın; ve bu hareketi 5 kere tekrar edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası