Kimler Grip Aşısı Olmamalı? Grip Aşısı İle İlgili Genel Bilgiler

Kimler Grip Aşısı Olmamalı? Grip Aşısı İle İlgili Genel Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, şu anda tam da zamanı olan grip aşısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ancak, grip aşısı hakkında vereceğimiz bilgiler arasında da en çok, kimler grip aşısı olmamalı, ve kimler grip aşısı olamaz sorusunun yanıtlarına bakmaya çalışacağız. Grip aşısı vurulabilecek olan kişilerin, bebeklerde 6. ayı doldurmuş olması yeterli olmakla birlikte, bunun sonrasındaki herkesin grip aşısı vurulabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Ancak bazı kişiler vardır ki, grip aşısı olmalarının önemi daha fazladır, örnek vermek gerekirse, bir takım hastalıklara sahip olanlar, bu hastalıklara sahip kişilerin yakınında bulunanlar, yaşı 65’in üzerinde olanlar, sağlık kuruluşlarında çalışanlar gibi kişilerin grip aşısı vurulması özellikle önerilmektedir.

Grip aşısının bir takım yan etkileri bulunmakla birlikte, bu grip aşısının yan etkilerinin, maksimum iki günlük sürede geçeceğini belirtmemiz gerekmektedir. Peki grip aşısının yan etkileri nelerdir? İlk olarak, grip aşısının uygulandığı bölgede hafif ağrı, şişlik, zaman zaman da kızarıklık olarak gözlemleyebileceğimiz grip aşısının yan etkileri, zaman zaman bitkinlik, ateş gibi durumlara da neden olmakla birlikte, bu gibi yan etkiler genellikle daha önce grip virüsü ile karşılaşmamış olan kişilerde gözlemlenmektedir.
Grip aşısının koruyucu etkisi genellikle iki ya da üçüncü haftadan sonra kendisini göstermektedir. Grip probleminin ise, en çok Aralık ile Şubat ayları arasında gözlemlenmesi dolayısı ile, grip aşısının Eylül ayı itibari ile vurulması önerilir. Fakat, bugünlerde, 2012 yılına ait grip aşısının pek fazla bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir, yani grip aşısı olmak için bir süre daha beklememiz gerekebilir, Eylül ayının ortalarından itibaren, 2012 yılına ait grip aşısının kolay bulunabileceği belirtilmektedir.
Grip aşısı ile ilgili bu genel bilgilerden sonra asıl önemli noktaya değinelim: kimler grip aşısı olmamalı, ve kimler grip aşısı olamaz? Kimler grip aşısı olmamalı diyenler için ilk olarak yumurta alerjisi olan kişilerden söz etmemiz gerekmektedir. Yumurta alerjisi olan kişiler, yumurta tükettiklerinde dillerinde şişme olabilir, nefes almakta zorluk yaşayabilirler, bunun yanında, yumurta alerjisi olan kişilerin yumurta yemelerinin sonrasında tansiyonlarında bir düşmenin söz konusu olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Kimler grip aşısı olamaz sorusunun yanıtları arasında, daha öçnce grip aşısı vurulan, ve grip aşısının yan etkilerine ciddi anlamda maruz kalan kişilerden de söz etmemiz gerekmektedir. Kimler grip aşısı olmamalı sorusunun yanıtları arasında GBS sorunu olanlardan da söz etmemiz gerekmektedir. Kimler grip aşısı olmamalı sorusunun yanıtları arasında, ani başlayan ateşli hastalığı söz konusu olanlardan da söz etmemiz gerekmektedir, bu kişiler grip aşısı olmak için, hastalıklarının geçmesini beklemek durumundadırlar.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.