Kene Isırması Ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin Bulaşması

Bu yazımızda sizlere Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kene ısırması, ve sonrasında kırım kongo kanamalı ateşi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Biz de, MaviBoncugum.Com olarak, sizlerin kırım kongo kanamalı ateşi hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçladık, ve bu yazıyı hazırlamaya karar verdik. Dilerseniz zaman kaybetmeden, kene ısırması sonrasında kendisini gösteren kırım kongo kanamalı ateşini tanımaya başlayalım:

Keneler, ülkemiz coğrafyasında rahat bir şekilde yaşayabilmektedirler. Hyamolla isimli kenelerin ülkemizde rahat bir şekilde yaşam alanı bulması, kene ısırması olayının yaygın bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Ve kene ısırması sonucunda da kırım kongo kanamalı ateşi yaygın olarak gözlemlenmektedir.
Kan emerek beslenmelerini gerçekleştiren keneler, öncelikle yerde yaşayan kuşlar; ve küçük omurgalılarla beslenirler bilgisini unutmamak gerekir. Kırım kongo kanamalı ateşini, beslendikleri hayvanlardan alan keneler, vücutlarında bir süre, kırım kongo kanamalı ateşi virüsünü taşıdıktan sonra, kene ısırmasının gerçekleştiği canlıya bulaştırırlar. Kırım kongo kanamalı ateşi virüsünü taşıyan hayvan, ya da insan ile, kan teması, ya da herhangi bir vücut sıvısı temasında bulunulduğu zaman da kırım kongo kanamalı ateşinin bulaşma riski vardır. Yani, kırım kongo kanamalı ateşinin bulaşması için, sadece kene ısırması durumunun söz konusu olması gerekmemektedir. Kırım kongo kanamalı ateşi virüsünü taşıyan bir canlı ile temasta bulunmak da kırım kongo kanamalı ateşinin bulaşmasına neden olabilmektedir. Kırım kongo kanamalı ateşi ile ilgili risk altında olan kişiler, kırsal kesimlerde yaşayanlar; ve özellikle de hayvancılıkla uğraşan kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası