Kemik Erimesi Nasıl Önlenir Diyenler İçin Öneriler

Bu yazımızda sizlere, kemik erimesi nasıl önlenir, ve kemik erimesi nasıl engellenir şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan kemik erimesinden korunma yollarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kemik erimesi nasıl önlenir, ya da kemik erimesi nasıl engellenir derseniz, zaman kaybetmeden kemik erimesinden korunma yollarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Genellikle menopoz sonrası kadınlarda gözlemlenen kemik erimesi, erkeklerde de sıklıkla rastlanan bir problem oplarak görülmektedir. Ve kemik erimesi nasıl önlenir diyenlerin gün içerisinde en az iki bardak süt, ya da iki kase yoğurt tüketmeleri, veya, bir bardak süt; ve bir kase yoğurt alımı gerçekleştirmeleri gerekirken, iki kibrit kutusu kadar da peynir tüketimi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
Kemik erimesi nasıl engellenir diyen kişilerin yapmaları gereken bir diğer şey de gün içerisinde 15 dakika güneşlenmek, ve bu sayede gerekli D vitaminini vücut için sağlamak. Ancak, 10:00 öncesi, ya da 16:00 sonrasında güneşlenmenin önemine de dikkat çekmek isteriz. Çünkü güneşin zararlı ışınları bu saatlerde faydadan çok zarara neden olmaktadır.
Kemik erimesinden korunma yolları arasında, gün içerisinde yeterince protein alımının da önemli olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız. Ancak vücudunuz ne kadar gereksinim duyuyorsa o kadar protein almalı, ve fazlasını almamalısınız. Aksi halde vücudunuz, idrar ile kalsiyum atılımı gerçekleştirecektir, ve bu da, kemik erimesinden korunma yolları arasında istenmeyen bir durum olarak belirtilmektedir. Her protein alımı gerçekleştirdiğinizde süt, peynir, ya da yoğurt gibi süt ürünlerini de tüketmeniz gerekmektedir. Protein alımını kırmızı et yerine, beyaz et ile gerçekleştirmeniz önerilmektedir.
Gün içerisinde altı gramdan fazla sodyum alımı gerçekleştirmemeniz gerekmektedir. Ve unutmamalısınız ki sodyum en çok tuzun içerisinde bulunmaktadır. Neden sodyum tüketmemeniz gerektiğine gelince, kalsiyum atılımına, dolayısı ile de kemiklerin tahribatına neden olmaktadır. Yemeklerinizi az tuzlu yapmalı, içeriğinde %20 oranından fazla sodyum bulunan ürünlerin tüketimini gerçekleştirmemeli, ve bunun için de paketin üzerini mutlaka okumalısınız.
Gün içerisinde toplam 3 bardaktan fazla kahve, çay, ya da kola ile sodalı içecek tüketimi gerçekleştirilmemeli, ve bu içeceklerin tüketimi gerçekleştirilirken de yanında süt, ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Çünkü bu içeceklerin içeriğinde bulunan kafein kalsiyum emilimini güçleştirmektedir. Ve bu durum da kemik erimesi için istenmeyen nedenlere sebep olmaktadır.
Gün içerisinde üç kadehten fazla alkol tüketimi gerçekleştirilmemeli; sigara kullanımından da uzak durulmalıdır. Çünkü her ikisinin de kemik erimesine neden olduğu belirtilmelidir.
Kemik erimesinden korunma yolları arasında yer alan bir diğer detay da egzersiz yapılmasının gerekliliğidir. Bunun için haftanın altı günü, en az yarım saatlik, birbirinden farklı egzersizlerin yapılması önerilmektedir.
Gün içerisinde olabildiğince fazla sebze, ve meyve tüketiminin gerçekleştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu yiyeceklerin içeriğinde bulunan vitamin, ve minerallerin kemik erimesini önlemede, ve tedavisinde önemli etkileri bulunmaktadır.
Zayıflıktan kaçınılmasının gerekliliği de, kemik erimesi nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.
Lifli gıdaların tüketiminin çok fazla gerçekleştirilmemesinin gerekliliği de kemik erimesi nasıl engellenir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası