Kedi Isırması Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi Isırması Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi ısırmasını çok basite indirgeyen bizler, sevimli arkadaşlarımızdan bize zarar geleceğine inanmasak da, özellikle eli kedi ısırmasına karşı dikkatli olmalıyız. Çünkü eldeki eklemler ve tendonlar yüzeye çok yakındır. Kedi ısırması bu bölgelere denk gelirse, kan zehirlenmesine dahi maruz kalabilirsiniz. O halde, kedi ısırmasında ne yapmalı ve kedi ısırması nasıl tedavi edilir sorularının yanıtlarını doğru şekilde bilmek çok önemlidir. Aslında her beş kedi ısırmasından dördü zararsızdır. Ama o bir tanenin de çok tehlikeli olabileceğini unutmamanız gerekir.

Kedi ısırmasında ne yapılmalı ve kedi ısırması nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarını sizlerle birazdan paylaşacağız. Ancak hemen öncesinde şunu belirtelim ki: biraz önce de sözünü ettiğimiz gibi, her beş kedi ısırmasından dördü zararsızdır ve tıbbi müdahaleye gerek olmadan iyileşebilmektedir. Bununla birlikte, eldeki kedi ısırması problemlerinin beşinden dördü tehlikeli, biri zararsızdır. Eğer elinizi kedi ısırdı ise ve enfeksiyon eklemlere etki ederse, ya da tendonun etrafını sararsa, kalıcı sakatlıklara da neden olabilir; vücudu saran zehir ile de karşı karşıya kalınabilir. Dolayısı ile mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.

Kedi Isırması Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi Isırmasında Ne Yapmalı?

■ Kedi ısırmasının hemen sonrasında, ısırığın olduğu bölgeyi bir kaç dakika boyunca sıcak suyun altında bekletin.

■ Kanamanın olmaması sizi sevindirmesin. Kedi ısırmasının sonrasında eğer bölgede kan yoksa, hafifçe sıkmak sureti ile siz kanatın.

■ Kanama varsa ve şiddeti yüksekse, o zaman da üzerine temiz bir pamuk ya da steril bez bastırarak kanamanın şiddetinin azalmasını sağlayın.

■ Su ve kanın kurumasının sonrasında bölgeyi, temiz, steril bir bezle sarın.

■ Yaranın boyutu büyükse, bu uygulamaların sonrasında mutlaka tıbbi destek alın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.