Karpel Tünel Sendromu Ve Karpel Tünel Tedavisi

Bu yazımızda sizlere, karpel tünel sendromu, ve karpel tünel hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle karpel tünel sendromu nedir sorusunun yanıtını verip, sonrasında da karpel tünel ile ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edelim:
Karpel tünel sendromu nedir? Karpel tünel sendromu, bilekteki bir sinirin sıkışması ile kendini gösterir. Karpel tünelin belirtilerine baktığımızda, kendisini uyuşma ile gösterebildiğini görürüz. Karpel tünel sendromu, öncelikle ellerin ve parmakların uyuşması ile kendini gösterir, fakat sonrasında, bu uyuşukluk, kollara kadar ilerleyebilir.

Karpel tünel sendromunun kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Karpel tünel probleminde, ağrılardan dolayı uyku problemleri yaşayan kişiler, sabahları ise, bu ağrıların daha şiddetli olmasından şikayet edebilmektedirler. Karpel tünel sendromunun nedenleri arasında, gut hastalığı, şişmanlık, hamilelik, şeker hastalığı problemlerinden söz edilebileceği gibi, karpel tünel sendromu nedenleri arasında bilek zedelenmesinden de söz edebilmek mümkündür. Karpel tünel probleminin şiddetini arttırdığı zamanlar, genellikle bilgisayar başında fazla kalındığı, ya da ağır yük taşındığı zamanlardır.
Karpel tünel sendromunun nedenlerinden bir tanesi de B6 vitamini eksikliğidir. Karpel tünel probleminin belirtilerini azaltmak isteyenler, içeriğinde B6 vitamininin yoğun bulunduğu besinlerle beslenebilir; eğer bunu gerektiği şekilde gerçekleştiremiyorlarsa, B6 vitamin desteği almayı deneyebilirler. Karpel tünel tedavisinde B6 vitamininin önemini kesinlikle unutmamak gerekmektedir. Karpel tünel tedavisinde, öncelikle bir uzmanın gözetiminde olunması gerektiği ise, unutulmaması gerekenler arasında yer alan bir diğer nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.
Karpel tünel sendromu tedavisi sırasında kilo kontrolünü gerçekleştirebilmek, büyük bir rahatlama sağlayacak, hatta belki de probleminizin giderilmesini olanaklı hale getirecektir.
Karpel tünel sendromunda, ödem problemi de karpel tünel belirtilerinin, ve ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar az tuzlu; ve tatlı besin tüketimi gerçekleştirmek; ve bununla birlikte, hamur işlerinden kaçınarak sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Bol miktarda su içmek de karpel tünel tedavisi için önem arz etmektedir.
Karpel tünel tedavisi sırasında, alerjilerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Alerji şikayetiniz artarsa karpel tünel belirtilerinde artış görülmesi ihtimali de yükselecektir. Bununla birlikte, karpel tünel belirtilerinin artmasındaki bir diğer besin grubunu şu şekilde sıralayabiliriz: yumurta, süt, peynir, soya, mısır, gluten, koruyucu katkı maddeleri…
Karpel tünel tedavisi sırasında, içeriğinde B vitamininin yoğun olduğu yiyecekleri beslenme listenize bolca alın. Örnek vermek gerekirse: koyu yeşil yapraklı sebzeler; ve beyaz ekmek yerine de tam buğday ekmeğini tercih etmek, sizin için önemli bir avantaj sağlayacaktır. Karpel tünel sendromu sırasında, beslenmenizde demir ağırlıklı içeriklere de ağırlık vermeniz gerekmektedir.
Karpel tünel tedavisi sırasında, böğürtlen, çilek, kiraz; ya da vişne gibi, antioksidan olarak önemli içerik bulunduran besinleri tercih etmeniz önemlidir.
Karpel tünel tedavisinin uygulandığı sırada, hazır yiyecekler, ve rafine edilmiş besinlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Karpel tünel belirtilerini azaltarak, karpel tünel tedavisi gerçekleştirmek için uyguladığınız yöntemler arasında, gereksinim duyduğunuz proteini, yağsız et, balık, ya da tavuk ile, kurubaklagillerden almanız gerektiğini de unutmamalısınız.
Karpel tünel problemi ile karşı karşıya olan kişilerin, trans yağ asitlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Kızartma; ve margarin içeren besinleri tüketmemeleri önemle tavsiye edilmektedir. Yemeklerinizde ve salatalarınızda saf zeytinyağı kullanmanız önerilmekle birlikte, yemeklerin içerisine ilave edilecek olan zeytinyağını da yemeklerin pişmesinden sonra eklemeniz önerilmektedir. Karpel tünel tedavisi sırasında kahve tüketimini sınırlandırmanız, ve bununla birlikte alkol tüketiminden de uzak durmanız önerilmektedir.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.