Karaciğer Yağlanması Nasıl Engellenir?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Engellenir?

Karaciğer yağlanması nasıl engellenir sorusunun en önemli yanıtı beslenmeye dikkat etmek ve bu noktada belirli kurallara uyum sağlamaktır. Ancak bunun haricinde, obeziteden uzak durmak, alkol kullanmamak, insülin direncini kırmak da işe yarayan öneriler arasında yer almaktadır. Karaciğer yağlanması nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşacağız ve dikkat etmeniz konusunda uyarılarımızı yapacağız. Çünkü sinsi ilerleyen karaciğer yağlanması, sirozdan karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine kadar pek çok soruna yol açabilir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

■ Karaciğer yağlanmasını önlemek için beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin ki metabolizmanız da düzenli çalışsın. Bu noktada Akdeniz diyeti sizlere önerebileceğimiz en sağlıklı beslenme şeklidir. Yeşillikler, zeytinyağı, sebze ağırlıklı beslenme Akdeniz diyetinin temellerini oluşturur.

■ Hareketsiz yaşam, karaciğer yağlanması nasıl engellenir sorusunun yanıtları arasında kesinlikle yer almaz. Dolayısı ile günde en az yarım saat yürüyüş yapmalı ve kas egzersizleri yapmayı da ihmal etmeyerek vücudunuzu çalıştırmalısınız.

■ Biraz önce Akdeniz diyeti hakkında kısaca bilgi verirken de belirtmiş olduğumuz gibi beslenmenizde, balık, zeytinyağı ve sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz.

■ Karaciğer yağlanmasından kendinizi korumak için bazı şeylerden uzak durmalısınız. Peki nedir bu uzak durulması gerekenler? Unlu yiyecekler, rafine şeker ve yağlar her zaman tehlikelidir. Buna ek olarak paketlenmiş ürünlerden de uzak durmalısınız. Çünkü raf ömürlerinin uzatılması adına içeriklerinde çok tehlikeli şeyler yer alabilir.

■ Günde bir fincan kahve içebilirsiniz. İçeceğiniz kahvenin şekersiz ve kremasız olması, karaciğer sağlığınız açısından önerilmektedir. Aynı durum sadece kahve için değil, aslında pek çok yiyecek ve içecek için geçerlidir. Her şeyin sadesi tercih edilir.

■ Karaciğer yağlanması nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de alkol tüketiminden uzak durulması gerektiğidir. Enginar ise vücudu alkolün etkilerinden temizler. Dolayısı ile haftada en az bir kere de enginar tüketmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.