Kanserden Nasıl Korunuruz?

Günümüzün en korkulan hastalığı olarak bilinen ve ondan dolayı da ölüm oranlarının çok yüksek olduğu düşünülen kanser dolayısı ile ölenlerin sayısı aslında bilindiği kadar çok değildir; şöyle ki: Pek çok kanser hastasının KOAH dolayısı ile öldüğüne şahit olursunuz; tıpkı parkinson hastalarının ölüm nedenlerinin genellikle parkinson olmadığı gibi… Peki kanserden nasıl korunuruz? Yazımız içerisinde sizlere, kanserden korunmanın yolları ve kanserden korunma yöntemlerini anlatacağız…

Kanserden Nasıl Korunuruz?

■ Kanserden korunma yöntemlerinden ilki: Sigaradan uzak durmak… Günde bir tane dahi sigara içseniz, bu sizin kanser riskinizi arttırmakta. Sadece sigara değil, pipo, puro, nargile gibi diğer tütün ürünlerinde de aynı risk var ve pasif içicilerin de sigaradan dolayı kanser olma ihtimalleri yüksek. Bu nedenle sigarayı hem kendi hayatınızdan, hem de sevdiklerinizin hayatından çıkartmalısınız.

■ Bir haftada ne kadar kırmızı et tükettiğiniz de önemli. Kanserden korunmanın yollarından biri de, bir haftada, yarım kilodan fazla kırmızı et tüketimi gerçekleştirmemek.

Erkan Topuz’dan Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

■ Geceleri uyku moduna geçmeden en az üç saat önce yemek yemeyi bırakın.

■ Tükettiğiniz yemeklerin mangalda pişirilmesi, tütsülenmesi, ya da kızartılarak tüketilmesi sağlık adına zararlıdır. Bu nedenle, sağlıklı pişirme yöntemlerinin neler olduğunu öğrenin.

■ Melatonin hormonunun kanserden korunmaya yönelik önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu hormon geceleri uyku sırasında salınır. Bu nedenle, günde 7.5 saat, geceleri uyumalısınız ve gece saat 12 sonrasında, uyuduğunuz ortamın ışıkları mutlaka kapalı olmalı.

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

■ Güneşin faydası elbette vardır. Ancak, Ultraviyola-B gibi bir zararlı ışına da sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle, sadece yaz aylarında değil, yüksek rakımlı yerlerde ya da kar yağışının bulunduğu bir şehirde yaşıyorsanız, kış aylarında da güneşten kendinizi korumalı, özellikle 10:00 – 15:00 saatleri arasında güneşe çıkmamalı, çıkacağınızda da kendinizi olabildiğince korumalısınız.

■ Özellikle uzak doğudan ithal edilen giyeceklerin yapımında da azo boyar ve tehlikeli kimyasallardan yararlanılmaktadır. Bu nedenle, ne giydiğinize, oyuncak olarak çocuklarınıza neler verdiğinize dikkat etmelisiniz.

■ Trafikte, pek çok kişi dizel araç kullanarak, yakıttan tasarruf etmeye çalışır. Ancak, dizel egzozlarının kansere daha çok neden olduğu unutulmamalıdır. Sadece bu değil, diğer gazların da kansere neden olduğu unutulmamalı, trafiğin kalabalık olduğu yerlerde olabildiğince bulunulmamalıdır.

Kanserden Korunma Yolları

■ Eğer ailenizde kanser hastası bir kişi varsa, kanser olmasanız da bir Onkoloğunuz bulunmalı ve onunla kanserden korunma yöntemleri hakkında konuşmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası