Kan Tahlili Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan tahlili önemlidir. Hastalığınızın durumundan, uygulanması gereken tedaviye kadar pek çok noktaya, doktorunuz, isteyeceği kan tahlili sonuçlarına göre karar verecektir. Bu nedenle, kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerin bilinmesi önemlidir. Yazımız içerisinde sizlere, kan tahlili yaptırırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını aktaracağız…

Kan Tahlili Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk unsur, hastanın dinlenmiş olmasıdır. Bunun için en az 15 dakika bir yerde oturuyor olmalıdır. Ve tahlilin öncesindeki bir gün boyunca da ağır egzersizlerin yapılmaması önemlidir.

• Kan tahlili yaptırmadan önce su içilirmi diyorsanız evet, az miktarda su içebilirsiniz, ama bunun haricinde, kan tahlilinin 8 – 12 saat öncesinde meyve, ya da yemek yememeli, su haricindeki diğer sıvıları içmemelisiniz.

• Kan tahlili yaptırmadan önce sigara içilirmi diyorsanız, sigarayı sadece kan tahlili öncesinde değil, mümkünse hiç içmemeniz gerektiğini belirterek başlayalım bilgilerimizi aktarmaya, ve ekleyelim, kan tahliline bir saat kala, ne sigara, ne de diğer tütün ürünlerini tüketmemelisiniz.

• Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar; veya vitaminler varsa, bununla ilgili bilgileri, kan tahlilini yapan uzman kişiye vermeyi unutmayın. Sadece bu da değil, size kan tahlili yapacak uzman ne sorarsa sorsun, ona doğru yanıt vermeniz çok önemlidir.

• Kan tahlili için en uygun saatler sabah saatleridir. 07:00 – 10:00 saatleri arasını bu anlamda tercih edebilirsiniz. Bazılarınız, aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocaklarında kan tahlili yaptırıyor olabilir; ve her sağlık ocağında laboratuvar bulunmadığını tahmin edersiniz. Bu nedenle kanlar alınıp, belirli bir saatten sonra laboratuvara gönderilmektedir. Bu nedenle, size söylenen saatin öncesinde kan tahlilini yaptıracağınız yerde bulunmaya önem vermelisiniz.

• Kan tahlili yapan kişinin de, tahlili yaptıran kişi kadar dikkatli olması gerekiyor. Her şeyin öncesinde, doğru hastadan, doğru tahlilin alınması, doğru tanı, ve doğru teşhis için çok önemlidir. Bu nedenle, hastanın elindeki barkod alınıp, kimlik doğrulamasının yapılması, sonrasında, istenen kan tahliline göre tüplerin kullanılması; ve iğnelerin tercih edilmesi çok önemlidir.

Kısacası kan tahlilini hem yapan, hem de yaptıran çok dikkatli olmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyada örnek ülkeler arasında yer aldığını, ancak kan tahlili hataları dolayısı ile pek çok kişinin hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Aynı şey bizim ülkemiz için de geçerli… Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası