Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Hepimiz, Kalsiyum hakkında az çok bilgi sahibiyiz. Peki neler biliyoruz? Süt içersek Kalsiyum alırız, Kalsiyum kemik sağlığı için önemlidir… Peki ya Kalsiyumun faydaları kemik gelişimi ile mi sınırlı? Yazımız içerisinde sizlere hem bu sorunun yanıtlarından söz edip, hem de Kalsiyum eksikliği belirtilerini anlatacağız. Kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir sorusunun yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Kalsiyumun Faydaları

■ Kan basıncının, yani tansiyonun dengelenmesini sağlar.
■ Kasların kasılmasına yardımcı olur.
■ Sinirlerin beyne daha kolay mesaj iletmesine katkıda bulunur.
■ Kanı pıhtılaştırır.
■ Güçlü ve gelişmiş kemikler Kalsiyum ile mümkün hale gelir.

Günde 1.000 mg’ın altında Kalsiyum alımı gerçekleştiriyorsanız, Kalsiyumun faydalarından yararlanamayacağınız gibi, Kalsiyum eksikliğine maruz kalırsınız. Peki sizde Kalsiyum eksikliği olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

■ Bacaklarınızdaki kasların kasılmasına neden olabilen Kalsiyum eksikliği, uyku sırasında bacaklarınızda hissettiğiniz kasılma ile kendini belli edebilir. Bunu önleyebilmek adına, geceleri uyumadan önce, bacak kaslarınızı esnetebilir, uyku sırasında sizi uyandıran kasılma ve krampları önlemeye çalışabilirsiniz.

■ Yeterli miktarda alacağınız Kalsiyum, büyük oranda dişlerinizde ve kemiklerinizde depolanır. Eğer yeterli Kalsiyum almazsanız da, vücut, gereksinimi olan Kalsiyumu, diş ve kemiklerinizden alır. Dişlerde azalan Kalsiyum miktarı, diş çürüklerini gündeme getirirç Eğer dişleriniz çürüyorsa, diş eti çekilmesi gibi problemleriniz varsa, doktorunuzdan, Kalsiyum değerlerinizi kontrol etmesini isteyin.

■ Tırnaklarınızın da, dişleriniz ve kemikleriniz kadar Kalsiyuma gereksinimi vardır. Eğer sürekli soyulan, ince ve güçsüz görülen tırnaklarınız varsa, Kalsiyum bakımından yeterli beslenmediğinizi düşünebilirsiniz.

■ Kemik erimesi de, tıpkı diş çürümesi gibi, Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak gelişmektedir ve D vitamini ile de alınan Kalsiyumun desteklenmesi gerekir… Tabi buna Magnezyum alımı da dahil…

Süt ve süt ürünlerinde, yoğurt, peynir ve kefirde yüksek oranda Kalsiyum bulunmaktadır. Pazı, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde de Kalsiyum vardır. Bununla birlikte, takviye beslenme destek ürünleri ile de Kalsiyum eksikliğini giderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası