Kaliteli Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Kaliteli uyku için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarına, deliksiz uyuduğunu düşünen insanların dahi ihtiyacı olabilir. Bunun sebebi aslında pek çok kişide var olduğu dahi bilinmeyen uyku apnesi. Uyku sırasında solunumun 10 saniye ya da daha fazla durması sonucunda ortaya çıkan uyku apnesi, bazı kişilerde çok sık karşılaşılan bir durum. Bunun sonucunda, deliksiz uyuyan bir insan, sabah uyandığında kendini yorgun, uykusuz… hissedebiliyor. Peki uykusuzluk nelere yol açar?

Bebeklerin günde 16 – 18 saat arası uykuya ihtiyacı varken, bu zaman ergenlerde 10 saate, yetişkinlerde ise 6 – 8 saat aralığına kadar düşebilir. Ve uyku sırasında, çenenin küçük olması, burun tıkanıklığı, bademciklerin büyük olması… gibi nedenlerle oluşabilen ve tedavisi cerrahi yöntemlerle de yapılabilen uyku apnesine bağlı olarak solunum 10 saniye ya da daha uzun süre durur. Bu durum bazı kişilerde o kadar sık tekrarlanır ki, yarım dakikalık aralıklarla gerçekleşir ve sonucunda kişi sabah uyandığında dinlenmiş şekilde güne başlayamaz.

Uyku apnesi sorununun tedavi edilebilirliği bulunmakla birlikte, böyle bir sorunu olmayan kişiler de güne dinlenmemiş olarak başlayabilirler. Bu kişilerin uyku kalitesi ile alakalı sorunları bulunmaktadır. Uyku kalitesi, tedaviye gerek kalmadan arttırılabilecek bir durumdur. Dikkat edilmesi, uykusuzluğun yol açtığı sorunları önleyebilmek ve başarılı, standardı yüksek bir hayat sürmek adına önemlidir.

Uyku Kalitesi İçin Ne Yapılmalı?

■ Uyku düzenine dikkat edilmeli, her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanılmalı
■ Uyumadan 1 saat önce, uyku kalitesini düşürmesi dolayısı ile televizyon, bilgisayar ve telefon gibi cihazlarla olan bağlantı kesilmeli
■ Uyumadan 4 saat önce, uykusuzluğa neden olmaları dolayısı ile alkol ve kafeinli içecek alımı bırakılmalı.
■ Yatak odası sadece uyumak için kullanılmalı; sessiz ve sakin olmalı.
■ Yatak odasının zifiri karanlık olması sağlanmalı; melatonin hormonu bu şekilde daha fazla salgılanmaktadır.
■ Yatak ve giysiler rahat olmalı ve uyku kalitesini olumsuz etkilememeli.
■ Yatak odası içerisinde hiç bir elektronik eşya bulundurulmamalı.
■ Uyumadan önce, uykuya hazırlık için yapılabilecek kitap okuma, müzik dinleme… gibi aktiviteler, yatak odasında değil, başka bir odada gerçekleştirilmeli.

Gündüz, özellikle öğleden sonra, zaman sıkıntısı olmaması halinde yapılacak olan yarım saatlik şekerleme, 1.5 saatlik gece uykusuna eşdeğer olarak belirtiliyor. Bu nedenle ykusuzluk sorunu yaşayanlar, kendini yorgun hissedenler ya da gece az uyuduğunu düşünenler bu durumu avantaj haline getirebilir. Ayrıca; çocukların 22:00, yetişkinlerin ise 23:00 itibari ile yatakta olması önerilmektedir.

Uykusuzluk Nelere Yol Açar?

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzeni bulunmayan kişi pek çok psikolojik ve fiziksel problemle karşı karşıya kalabilir. Bu problemlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

■ Yorgunluk hissi ağır basan kişi bunun sonucunda depresif ve sinirli hisseder
■ Algı problemleri ortaya çıkar. Dikkatsizlik ve reflekslerde yavaşlama sorunları kendini gösterir.
■ Vücut, leptin hormonuna karşı direnç gösterir. Ve bu durum gün içerisinde fazla yemek yeme isteği ile kendini gösterir. Dolayısı ile yetersiz uyku, kilo almaya sebep olur.
■ Stres hormonları daha fazla salgılanır
■ İnsülin direnci artar. Dolayısı ile uykusuzluk ya da yetersiz uyku, beraberinde diyabet sorununu getirebilir.
■ Uyku apnesi dolayısı ile uyku problemleri yaşayan kişilerde sempatik sistemi etkileyen hormonların salınımı artar. Bunun sonucunda kalp krizi riski artabilir, tansiyon yükselir ve dolayısı ile felç riski daha çok ortaya çıkar.
■ Kandaki oksijen ihtimali azalır. Buna bağlı olarak beyne daha az oksijen pompalanır. Bunun sonucunda daha çok kana ihtiyaç duyan beyin, sabah saatlerinde kişinin baş ağrısı şikayetleri ile karşılaşmasına sebep olur.
■ Söz konusu uykusuzluğun alışkanlık haline geldiği kişilerde, damar sertliği, yüksek kolesterol ve tansiyon ile birlikte, diyabet ve kalp hastalıkları ortaya çıkabiliyor.

Tüm bunları ele alıp, uykusuzluk sorununu genel olarak değerlendirdiğimizde, uykusuzluk nelere yol açar sorusunun en önemli yanıtı: ömrün kısalması olarak karşımıza çıkabiliyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.