İnsülin Direnci Nasıl Düşürülür?

İnsülin direnci günümüzde, pek çok kişinin baş etmek durumunda kaldığı, kan şekeri ile alakalı önemli sorunlardan bir tanesi. Öyle ki, çocukların bile karşı karşıya kaldığı insülin direnci, sağlığı önemli ölçüde tehdit ediyor. Peki insülin direnci nedir, insülin direnci nasıl anlaşılır, insülin direnci nasıl düşürülür? Yazımız içerisinde tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin adı verilen hormonun, dokularda azalması durumuna insülin direnci adı verilmektedir. Bu durum önemlidir, çünkü insülin sayesinde, kandaki şeker oranı ayarlanmaktadır. Sorunun temelinde yatan neden: Obezite. Günümüz yaşam şartları dolayısı ile pek çok kişinin karşı karşıya olduğu obezite sorununun, insülin direncine neden olduğu tespit edilmez ve tedavide geç kalınırsa, sonrasında diyabrt başta olmak üzere, tansiyon ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riski oldukça yüksek.

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır?

■ Sık sık şekerli bir şeyler yeme gereksinimi hissetmek
■ Her ne kadar az yemek yeniyor olsa da kilo verememek
■ Yemek yedikten hemen sonra yaşanan uyku hali
■ Uykudan aç uyanıp, geceleri mutfağa giderek bir şeyler atıştırma isteği… gibi unsurlar, problemin varlığını işaret eden en önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

İnsülin Direnci Nasıl Düşürülür?

■ Obezitenin, insülin direncine neden olduğunu belirttik. O halde ilk olarak ortadan kaldırılması ve önlenmesi gereken durum budur. Hareketsiz yaşam, gün içerisinde alınan kalorilerin yağa dönüşmesine neden olur ve bu da beraberinde alınan kiloları getirir. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, gün içerisinde daha çok hareket etmeli, yakın mesafelere araba yerine yürüyerek gitmeli, asansör kullanmak yerine merdivenleri yürüyerek çıkmalısınız. Doktorunuza danışmak sureti ile egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Koşu, tempolu yürüyüş, yüzme gibi egzersizler oldukça yararlıdır. Her gün yapmaya zamanınız yoksa dahi, en az haftada üç gün, 45 dakika tempolu yürüyüş yapmaya çalışmalısınız.

■ Beslenmeniz de bu konuda önemli etkiye sahiptir. Her şeyin öncesinde, yediğiniz yemekler az kalori ve yağ içermeli. Bunun yanında, alkol tüketimini olabildiğince azaltmalısınız. Çok yemek yiyerek, tıka basa doymak yerine, az ama sık yemek yemeli, açlığınızı giderip masadan kalkmalısınız.

Balığın Sağlığa Faydaları

■ Sağlıklı yaşam için mutlaka içilmesi gereken suyun, metabolizmayı hızlandırması adına, günde en az sekiz bardak içilmesi gerekmektedir.

■ Mutlaka uzak durmanız gereken besinler: glisemik indeksi yüksek olan şeylerdir. Bu yiyecekler, kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir ve beraberinde insülin direncini getirir. Peki hangi besinlerin glisemik indeksi yüksektir? Rafine şekerlerle hazırlanmış olan, şekerlemeler, şerbetli tatlılar ve meyve suları, beyaz pirinç, pattes, beyaz ekmek…

■ İnsülin direnci, sadece sağlıklı yaşam ile düşürülmüyor. Bununla birlikte, stresten de olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Stressiz yaşam süren insan yoktur; ancak sürekli strese de maruz kalmamak gerekiyor. Aksi halde daha çok salgılanan Kortizol ve Adrenalin, insülin direncinin yükselmesine neden oluyor.

Köpek Balığı Kıkırdağı Neye Yarar?

■ Kaliteli uyku da ünsilin direncini düşüren unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü uyku sırasında stres hormonlarının düşmesi gerekiyor. Eğer uyku kalitesinde problem yaşıyorsanız, bunun sebebini araştırmalı ve tedavi yoluna gitmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası