İdrar Neden Koyu Renklidir?

Hayatımızı idame ettirebilmek adına, günde ortalama iki litre su içmemiz önerilir. Sonrasında ise, içtiğimiz bu suyu, idrar yolu ile vücuttan dışarı atarız. Hayat döngümüz bu şekilde iken, idrar hakkında bilgilere yeterince sahip olduğumuzu düşünüyor musunuz? İdrar nasıl oluşur? İdrar neden sarı renklidir? gibi soruların, ve daha fazlasının yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

İdrar Nedir?

İdrar, vücut için gerekli bulunmayan maddelerin, su yardımı ile vücuttan atılmasını olanaklı hale getiren bir madde olarak tanımlanmaktadır.

İdrar Nasıl Oluşur?

Günlük yaşantımızda, gün içerisinde içtiğimiz su; böbreklerimizin kanımızı, gereksiz kimyasal maddeler olan tuz, ve Potasyum gibi maddelerden ayırması sonucu bu maddeler ile birleşir; ve idrarı oluşturur.

İdrar Neden Sarı Renklidir?

İdrarın içeriğinde Urobilin isimli bir madde bulunmakta olup, bu maddenin rengi sarıdır. Çok su içilmesi halinde, su ile daha çok karışan bu madde, sarı rengin açılmasını olanaklı hale getirmektedir.

İdrar Neden Koyu Renklidir?

İdrarın koyu renkli olmasının nedeni, vücudun susuz kaldığının işaretinin verilmesinin gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Böbreklerden alınan, kanımızdan süzülen zararlı kimyasal maddelerin renk olarak koyu oluşu da bize idrarın koyu renkli olduğunu gösterebilmektedir. Uykudan sonra idrarın renginin koyu olmasının, uyku sırasında su içilmemesinden dolayı vücudun susuz kaldığı için olduğu hatırlanmalıdır.

İdrarın renginin değişmesinin nedenleri arasında, yenilen, ya da içilen şeylerin renk, ve kokularının etkili olduğu da unutulmamalıdır.

Ancak her ne yenmiş; ya da içilmiş olursa olsun, idrarınızın rengi çok koyu, kahverengi, ya da siyah ise, ciddi bir sağlık sorununuz olabilir. Bu nedenle hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası