Horlamanın Zararları Nelerdir?

Uyurken horlayan birinin çevresine verdiği zarar, en azından yanındaki kişilerin uyuyamaması, rahatsız olması ile açıklanabilir. Ancak şöyle bir durum var ki, şişman olan, burun ve sinüslerle ilgili problemi bulunan, sigara kullanan kişilerin daha çok horladığını düşünürsek, bir de horlamanın zararlarından kendisinin daha fazla etkilendiğini göz önünde bulundurunca, horlayan kişinin yanında bulunan kişilerden çok, durumdan kendisinin etkilendiğini anlayabiliriz. Peki horlamanın zararları nelerdir? Horlamak zararlımıdır?

Horlamanın Zararları Nelerdir?

■ Horlamanın zararları arasında yer alan ilk unsur: kalp krizi riskinin artmasıdır. Bir kişi, aralıksız olarak yarım saat horladığında, beynine giden oksijen miktarı azalmaya başlar. Bu durum, sadece kalp krizi riskini değil, beraberinde pek çok ölümcül sağlık sorununu da getirmektedir. Tüm bunlara neden olan ise horlamanın kalp ritmini değiştirmesidir.

Horlama Nasıl Engellenir? Horlamayı Önlemenin Yolları

Horlayan kişinin damarlarının da inceldiğini belirtmeden geçmemeliyiz. İncelen damarlar, kanın daha yavaş akmasına neden olur. Böylece, gerekli oksijeni sağlaması gereken kalp daha hızlı atmaya başlar. Bu da kalp krizi riskini arttırır. Horlayan bir kişi, eğer yüksek sesle horluyorsa, horlamayan kişilere göre %34 oranında daha çok kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıyadır.

■ Horlamak zararlımıdır diyenlere aktarabileceğimiz bir diğer zarar da, artan diyabet riskidir. Horlayan bir kişinin, uyku sırasında yükselen adrenalin seviyesi, kan şekerinin de yükselmesi anlamını taşımaktadır. Eğer kanda yeterli oksijen de bulunmuyorsa; yani kan akışı biraz önce belirtmiş olduğumuz nedenler dolayısı ile yavaşlarsa, yükselen kan şekeri kalçalar, karın ve vücudun farklı bölgelerinde birikerek diyabet riskini ortaya çıkartmaktadır.

■ Horlamak, beraberinde, kötü kolesterol artışını da getirmektedir. Yeteri kadar uyuyamayan kişinin kolesterol seviyesi de yükseldiğinde, damar tıkanıklığı ortaya çıkar. Ve bu durum horlayan kişi için iyi olmadığı gibi, yetersiz uyku, horlayan kişinin eşi için de iyi değildir.

Horlamanın Nedenleri Ve Evde Horlama Tedavisi

■ Bronşitten de söz etmeden geçmemeliyiz. Solunum sisteminin gerginleşmesine neden olan horlamak, beraberinde, tüm organların, olması gerekenden hızlı çalışmasına neden olur. Kaslar, hava akışını tutmak adına gerginleşir. Bu durum, nefes borusunun tıkanmasına neden olur. inflamasyon dolayısı ile kronik bronşit ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası