Hiperürisemi Nedir? Hiperürisemi Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yazımızda sizlere hiperürisemi hakkında bilgi vereceğiz. Hiperürisemi nedir, hiperürisemi nedenleri, hiperürisemi belirtileri, ve hiperürisemi tedavisi, yazımız içerisinde bilgi sahibi olacağınız noktalar arasında yer almaktadır. İsterseniz vakit kaybetmeden hiperürisemi nedir sorusunun yanıtı ile, hiperürisemiyi tanıtmaya başlayalım:

Hiperürisemi nedir? Hiperüriseminin, kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesi olduğunu söyleyebiliriz. Hiperürisemi belirtileri arasında ise, en sık karşılaşılan sorunun, gut hastalığının tetiklenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Hiperürisemi nedir sorusunun yanıtına bir sefer daha bakmak istersek: vücudumuz tarafından, günlük üretilen 600 mg ürik asitin, dışkı, ya da idrarla dışarı atıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Eğer günde 600 mg’dan fazla ürik asit üretimi vücut tarafından gerçekleştirilir, ve idrar ya da dışkı yolu ile de atılamaz ise, bu durumda hiperürisemi gerçekleşir…
Hiperürisemi nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, hiperürisemi nedenleri hakkında da sizleri bilgi sahibi yapalım:
Hiperürisemi nedenleri: anemi, şişmanlık, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları, diyabet, tiroit, kemoterapi, idrar söktürücü ilaç kullanımı, vücutta biriken laktik asit miktarı, fazla egzersiz yapmak… Hiperürisemi nedenlerinin sonrasında, isterseniz hiperürisemi belirtileri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayabiliriz:
Hiperürisemi belirtileri: kalp ritmindeki bozulmalar ile birlikte zaman zaman kalp krizleri, böbrek yetmezliği probleminin tetiklenmesi, üriner sistem iltihaplanmasının meydana gelmesi, gut hastalığı ki hiperürisemi belirtileri arasında yer alan gut hastalığını yazımızın başında da belirtmiştik…
Hiperürisemi tedavisi için, her şeyden önce fazla kilolardan kurtulunması gerekmektedir. Kilo kaybının, hiperürisemi tedavisinde %30 şans verdiğinin unutulmaması gerekmektedir. Hiperürisemi tedavisi için, içilen su miktarının da arttırılması gerekmektedir; özellikle idrar rengi koyu olan kişiler, hiperürisemi tedavisinde daha fazla su içmek durumundadırlar. Hiperürisemi tedavisi sırasında gerçekleştirilen alkol tüketimi de mümkün olduğunca azaltılmalıdır; hatta, hiperürisemi tedavisi sırasında mümkünse hiç alkol kullanılmaması önerilmektedir.
Hiperürisemi tedavisi sırasında, kişinin, günlük gereksinim duyduğu protein belirlenmeli, ve buna göre alınması gerekmektedir. Hiperürisemi tedavisi sırasında, sulu yemekler, et, sosis, deniz ürünleri, av hayvanları, hamsi… gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Sazan balığı, tavuk, kırmızı et, kuşkonmaz, ıspanak, bulgur, bezelye… gibi besinlerin sınırlı tüketilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası